Det evige problembarn Pete Doherty er efterhånden mest kendt for at skabe sig et omfattende narkotikamisbrug end kendt som forsanger for det bandet Babyshambles.
Og det er der måske ikke så meget at sige til, når det gang på gang lykkedes sangeren at gøre sig selv til grin.
Ifølge femalefirst har en engelsk domstol netop idømt Pete Doherty en bøde på 6.000 kroner, fordi han blev fanget med heroin i lommen på vej ind til en anden retssag, hvor han var tiltalt for at køre beruset.
Da dommer Joti Boparai afsagde dommen, påpegede han da også dumheden i Pete Dohertys gerning:
"Enten er det ren og skær dumhed, eller også er det en snedig plan, der skal give mere omtale," sagde han ifølge femalefirst.
Dommen kommer dog næppe som nogen overraskelse for Pete Doherty og hans advokat, hvis forsvar lød, at Pete Doherty ikke vidste, heroinen lå i hans lomme, og at han ejer meget forskelligt tøj.