Administration 

Opråb til lønarbejdere: Vi må stå sammen!

"Om den nuværende regering fortsætter eller bliver afløst af et om muligt endnu værre alternativ, står hen i det uvisse. En ting er dog givet: Vi får IKKE en arbejderregering."

Steen Knøster Rasmussen er marxist, født og opvokset på den københavnske vestegn og så er han postarbejder hos Post Danmark. En af de ufaglærte manuelle arbejdere, som politikere og meningsdannere taler rigtig meget om og til, men ikke særlig meget med ...

En af mine gode venner er faglært multimediedesigner, men kan som mange andre faglærte ikke finde fuldtidsarbejde inden for sit fag. Korte projektansættelser og freelancearbejde er normen inden for hans område. Derfor supplerer han sit multimediearbejde med kontorrengøring.

HAN ARBEJDER i weekender, og på tidspunkter hvor andre normalt holder fri. Når der er multimedie-opgaver at få, er de som regel tilrettelagt således, at der arbejdes for at nå en deadline. Samtidig skal han passe rengøringsjobbet, der er hans eneste faste indtægt. De skæve arbejdstider, og perioder med meget lange arbejdsdage går ud over samværet med hans søn, som bor hos ham hver anden uge.

RENGØRINGSJOBBET ER HÅRDT manuelt arbejde til lav løn. Min ven er ansat gennem et privat én-mands-rengøringsfirma, som har tegnet kontrakt med de firmaer, der ejer de kontorer, hvor han gør rent. Rengøringsfirmaet har ikke tegnet overenskomst. Rengøringskontrakterne specificerer hvor og hvilken rengøring, der skal udføres.

PÅ KONTORENE er der en rengøringsansvarlig, som står for kontakten til den, der gør rent. Kontakten består til dels af praktiske oplysninger, men mestendels af kritik og indirekte trusler om fyring, hvis man ikke retter ind. Selvom rengøringskontrakten er tydelig, så forventer de ansatte på kontorerne også, at der bliver ryddet op efter dem - at opvasken i tekøkkenet bliver fjernet, og at sporene efter den spontane fredagsbar er væk, når de møder om mandagen.

HVIS MIN VEN i kontakten til den rengøringsansvarlige henviser til den gældende kontrakt, får han at vide, at de bare kan finde en anden til at gøre rent hos dem. Resultatet er, at min ven retter ind. Han æder sin stolthed, arbejder hurtigere - og nogle gange længere - for han har jo et barn, som skal have mad og tøj på kroppen.

Udover at det bliver sværere og sværere at finde et fuldtidsjob - også som faglært, så beskriver ovenstående ikke blot hverdagen for mange rengøringsassistenter, men er en problemstilling, der gør sig gældende på hele det ufaglærte område.

MÅDEN HVORPÅ DER SES NED på den ufaglærte og det stykke arbejde den ufaglærte udfører, møder vi mange steder. Vores arbejdsmarked er opbygget hierarkisk. Når et stykke arbejde skal prissættes, tænkes der ikke i, hvor opslidende, eller fysisk hårdt arbejdet er, eller om der rent faktisk skabes noget.

Vores opfattelse af et stykke arbejdes værdi bunder i historisk klassetænkning. Traditionelt set har det været sådan at de velstilledes børn havde råd til at uddanne sig og smykke sig med titler, mens børn fra trange kår måtte gå ud af skolen tidligt for at tjene til familiens hushold som løsarbejdere. Kort sagt, de få velstillede uddannede sig for at blive virksomhedsejere, chefer, ingeniører og direktører, så de kunne bestemme over det tyende, der servicerede dem og de mange fattige løsarbejdere, der producerede deres varer.

SELVOM VI I DAG har et langt mere lige samfund end det vores forfædre levede i for 200 eller bare 100 år siden, og selvom, der i nutiden er elementer, som prøver at modvirke den sociale arv i uddannelsessystemet, så har der ikke været et opgør med hierarkiet på arbejdsmarkedet. Det betyder, at der den dag i dag til stadighed er urimelig stor forskel på lønninger og forhold på arbejdsmarkedet.

Nu hvor vi nærmer os valget, dyster partierne om, hvem der kan vinde lønarbejdernes gunst. Du og jeg - og min gode ven, der gør rent - er nemlig stemmekvæg. ”Kvæg” er en passende betegnelse, for politikerne gør, hvad de kan, for at trække os rundt i manegen.

Den forrige Venstreledede regering banede vejen for en række ulighedsskabende reformer for de ledige, de syge, de handikappede og de unge. Den nuværende Socialdemokratisk-ledede regering landede reformerne, og strammede dem undervejs.

NU UDRÅBER ALLE PARTIER sig til ”arbejderpartier”. Hykleri, når man tænker på de forringelser for lønarbejderne, skiftende regeringer har deltaget i. Hykleri, når DF kalder sig et arbejderparti, mens de forsøger at vaske snavset af hænderne fra den beskidte dagpengereform, deres egen formand var arkitekt bag. DF kunne passende vaske sig om munden, mens de er i gang, så de får fjernet resterne af det stegte flæsk, de (meget symbolsk) indtog på Vejlegaarden sammen med Venstre og LA under den faglige konflikt på stedet. En konflikt, der udløste et beslutningsforslag fra netop DF og V i vanlig forening om regulering af faglige organisationers konfliktret over for virksomheder med overenskomst (Beslutningsforslag nr. B 92, fremsat d.12 juni 2012).

OG HYKLERI ER DET, når en socialdemokratisk statsminister 1. maj i Fælledparken udtaler at ”Vi har de penge vi har. Dagpengesystemet må ikke blive dyrere.”, for fem dage senere at give 610 millioner i skatterabat til erhvervslivet. Hykleri er det også, når regeringen foreslår en bonusordning til de ledige for at finde et job - og dermed legitimerer myten om den dovne arbejdsløse, der bare skal motiveres økonomisk for at finde sig et job.

Om den nuværende regering fortsætter eller bliver afløst af et om muligt endnu værre alternativ, står hen i det uvisse. En ting er dog givet: Vi får IKKE en arbejderregering.

Dagpengereformen, Dongsalget, ”Mørklægningsloven”, skifergasboringer, kampfly for mange milliarder og den kommende frihandelsaftale, der har potentiale til at udhule arbejdernes tilkæmpede rettigheder gevaldigt, vidner om, hvad det mandat, vi giver folketingspolitikerne, omsættes til efter et valg.

HVIS VI SOM LØNARBEJDERE, både dem i og udenfor job, vil stoppe politikernes angreb på vores kernevelfærd og rettigheder, hvis vi vil have et retfærdigt dagpengesystem, lønninger vi kan leve for, og ordentlige arbejdsforhold, så må vi begynde at sætte dagsordenen, stille krav og kæmpe for det selv, præcis som vores forfædre gjorde det.

Vi må stå sammen på tværs af køn, fag, kulturel baggrund, seksuel orientering og trosretning, i kampen mod løndumping, i kampen mod forringelser af vores dagpengesystem, af vores uddannelsessystem, og af den gode offentlige service, vi ALLE nyder godt af. Vi må stå sammen i arbejderkampen!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre