Administration 

Ny rødstrømpebevægelse vil ruske op i Løkke og Helle

En ny rødstrømpebevægelse vil under den kommende valgkamp presse partiledere til at tage stilling til lønforskelle og ulighed både på arbejdsmarkedet og samfundet generelt.. (Foto: Scanpix)

Feministisk bevægelse vil på barrikaderne under folketingsvalg og tvinge politikerne til at tale mere ligestilling. Liberal Alliances Merete Riisager hilser initiativet velkomment men ryster på hovedet over den navlepillende martyragtige udgave af feminisme, som de er inspireret af.

En række danske kvinder gør nu oprør mod, at de fleste politikere på Christiansborg dropper ethvert tilløb til at fremme ligestilling herhjemme. Næste mandag stifter de vrede kvinder en ny feministisk politisk bevægelse i Danmark efter deres svenske forbillede, Feministisk Initiativ.

Den nye bevægelse offentliggøres op til Kvindernes Internationale Kampdag, 8. marts. Initiativtagerne til den nye kvindekamp er arbejdsmarkedsforsker på Roskilde Universitet, Lise Lotte Hansen, samt tidligere ligestillingskonsulent i 3F og medlem af Kvinderådets bestyrelse, Annelise Rasmussen.

- Vi er frustrerede over, at der ikke er sket noget på ligestillingsområdet i den her regerings levetid. Da vi læste regeringsgrundlaget, havde vi store forventninger, men de er ikke blevet indfriet. Vi har brug for at få feminismen højere på dagsordenen, og det skal den nye bevægelse bidrage til, siger Annelise Rasmussen til Avisen.dk.

De to initiativtagere er inspireret af Feministisk Initiativ i Sverige men understreger, at de ikke har planer om at stifte et nyt dansk parti. Annelise Rasmussen forklarer, at det skal være en aktivistisk græsrodsbevægelse, der blandt andet under den kommende valgkamp vil presse partiledere og politikere fra alle partier til at tage stilling til lønforskelle og ulighed både på arbejdsmarkedet og samfundet generelt.

- Vi vil ikke være en partipolitisk bevægelse men forestiller os, at vi kan råbe politikerne op og tvinge dem til at forholde sig til vigtige spørgsmål om ulighed og ligestilling, fastslår Annelise Rasmussen. Hun føjer til, at bevægelsen nok hører mere til på venstrefløjen end højrefløjen.

Kun detaljer mangler for fuld ligestilling

Formanden for Folketingets Ligestillingsudvalg, Merete Riisager fra Liberal Alliance, hilser det nye initiativ velkommen og er overbevist om, at det kan give gode debatter om feminisme.

- Jeg er uenig med Feministisk Initiativ i Sverige på stort set alle de områder, jeg kan komme i tanke om. Så der er meget at tale om, fastslår hun.

Liberal Alliances ligestillingsordfører henviser til, at de svenske feminister betragter Sverige som et land, hvor der er nogle grundlæggende undertrykkende magtstrukturer. Intet kan ifølge Merete Riisager være mere forkert.

- Det er en helt afsporet analyse. De skandinaviske lande oplever en høj grad af ligestilling. Det er virkelig detaljer, hvor kvinder og mænd ikke har opnået ligestilling i dag, siger Merete Riisager.

Helt til grin at kalde sig feminist

Det første møde i den nye bevægelse holdes mandag 16. marts i København. Initiativtagerne reklamerer for den nye feministbevægelse på facebook. Her har blandt andet næstformanden i HK-Privat, Marianne Vind, meldt sin deltagelse.

- Jeg kan kun støtte op om ethvert initiativ, der vil arbejde for mere ligestilling. Den gængse opfattelse er jo, at vi har ligestilling i Danmark, og alt hvad der kan ruske op i den fejlopfattelse er godt, siger Marianne Vind.

Ifølge Marianne Vind oplever mange af kvinderne uligeløn på arbejdsmarkedet, at de ikke bliver forfremmet til ledere, og at der er problemer med fædres barselsorlov.

- Når så mange kvindelige medlemmer oplever, at der er stor ulighed i deres arbejdsliv, har det stor betydning for dem, hvis en ny bevægelse sætter fokus på urimelighederne, siger hun.

Marianne Vind glæder sig over, at den nye bevægelse vil stå ved, at den er feministisk. Hun har længe undret sig over, at feminisme er blevet et skældsord herhjemme, mens det i mange andre lande er et positivt og visionært ord.

- Man er jo helt til grin i Danmark, hvis man siger, at man er feminist. Det er ilde set, og man bliver set ned på, hvis man bekender sig til feminisme. Det er beklageligt, fordi vi jo beviseligt har mange problemer med ligestilling, fastslår Marianne Vind.

Forvrænget elitær feminisme

Helt omvendt har Formanden for Folketingets Ligestillingsudvalg det. Merete Riisager kalder aldrig sig selv feminist, fordi højtuddannede elitære kvinder ifølge hende forvrænger udtrykket.

- Folk fra Feministisk Initiativ har kapret udtrykket og fået det forvrænget til at være noget navlepillende martyragtigt noget, som ikke har spor med den oprindelige kvindekamp at gøre, siger hun.

Merete Riisager understreger, at hun har stor respekt for de kvinder, der har skabt den ligestilling, som vi nyder godt af i dag.

- Men jeg kan ikke tilslutte mig den forvrængede elitære feminisme, der mere handler om, at kvinder iscenesætter sig selv som ofre, selvom de ikke er det. Rundt om på kloden, findes der virkelig kvinder, som er ofre, men ikke herhjemme, siger hun.

Blandt andet henviser hun til, at en pige voldtages hver 22. minut i den indiske storby New Delhi. Ligesom 39 millioner piger mellem 11 og 15 år forbydes at gå i skole rundt om i verden.

Uklædeligt at opfinde problemer

- Nogle feminister opfinder problemer, som ikke er der, og det synes jeg er uklædeligt, når der faktisk er problemer i verden, som man skulle bruger kræfter på i stedet for. Det er uklædeligt overfor de rigtige ofre, hvis velstillede og ligestillede svenske og danske kvinder italesætter sig selv som ofre. Det er en hån overfor dem, der faktisk er ofre. Jeg kalder ikke mig selv feminist, fordi jeg ikke vil indskrives i den offerrolle, siger Merete Riisager.

Stifterne af den nye feminist-bevægelse betoner, at feminisme i deres perspektiv ikke kun handler om mere ligestilling til kvinder. Det er en kamp, som også handler om feministiske perspektiver på anti-racisme, klimapolitik og økonomisk politik, står der i invitationen til det første møde.

- Vi håber, at både mænd og kvinder vil dukke op til vores første møde. Vores feminisme er for alle, der vil skabe et mere retfærdigt samfund og styrke solidariteten, siger Annelise Rasmussen.

Ingen grobund for bevægelsen

Samfundsforsker på Aalborg Universitet, Johannes Andersen, tvivler stærkt på, at der er grobund for en feministisk og social bevægelse i Danmark.

- Rigtig mange kvinder har i større eller mindre grad en feministisk tankegang og har måske også indført en vis form for ligestilling både i hjemmet og på arbejdspladsen. Noget er sket allerede, og det kommer der ikke en social bevægelse ud af, noterer han.

Måske kan bevægelsen genoplive en hensygnende ligestillingsdebat, men det bliver ifølge Johannes Andersen nok også det eneste, den kan bidrage med.

- For at det kan blive en bevægelse kræver det for første, at mange føler et stort behov og for det andet, at der er en modstand. Og der er ikke hverken et stort behov eller megen modstand, understreger Johannes Andersen.

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation