Administration 

Ny bonusordning åbner for fed firma-fidus

”Nu går bonus-puljen til de stærke fleksjobbere. Når puljen er tom bliver det urimeligt svært at sælge sig selv for en fleksjobber, der faktisk kun kan arbejde to timer om ugen,” siger Jette Andersen, der er fleksjobber og politisk aktiv omkring fleksjobbernes vilkår (det er ikke hende på billedet). (Foto: Colourbox)

Ny bonus-ordning gør det muligt for firmaer at score kassen på at ansætte personer i fleksjob. Forening for fleksjobbere advarer om, at der spekuleres i ordningen. Kommune kan ikke afvise, at der forekommer misbrug.

25.000 kroner i bonus. Det er gaven til virksomheder, der ansætter en person i fleksjob i få timer.

Ordningen, der blev indført med fleksjobreformen fra sidste år, skal sikre, at også de svageste mennesker på arbejdsmarkedet får et job.

Nu advarer Landsforeningen af Fleks- og Skånejobbere (LAFS) om, at bonusordningen giver anledning til misbrug og decideret fusk.

”Der er ingen tvivl om, at ordningen bliver misbrugt,” siger formand Hans Dankert.

”En pengemaskine”

Virksomheder kan hæve en bonus på 25.000 kroner, hvis de har ansat en person i såkaldt 'minifleksjob' i minimum seks måneder efter 1. januar i år.

Ifølge fleksjobforeningen kan ordningen misbruges på flere måder.

En arbejdsgiver kan spekulere i at ansætte en fleksjobber i så få timer om ugen, at lønnen i det første halve år ligger langt under de 25.000 kroner, som arbejdsgiveren får i bonus.

For eksempel kan en virksomhed, som ansætter en fleksjobber til kontorarbejde i to timer om ugen, tjene 15.000 kroner på et halvt år.

”På den måde bliver ordningen brugt som en pengemaskine,” siger Hans Dankert.

På Facebook-siden ’Stop Fleksjobreformen’ fortæller en kvinde, at hun er visiteret til et fleksjob på ni timer om ugen, men at arbejdsgiveren kun vil betale hende for én.

”Folk bliver ansat færre timer, end de faktisk kan arbejde,” siger Jette Andersen, der er fleksjobber og politisk aktiv omkring fleksjobbernes vilkår.

Halvt så effektiv = halv løn

Ifølge Landsforeningen af Fleks- og Skånejobbere kan arbejdsgivere maksimere 'profitten' yderligere ved at udnytte, at de som følge af reformen kun skal betale løn for fleksjobbernes effektive arbejdstid.

Det kan de gøre ved at 'forhandle' med det kommunale jobcenter om, hvor effektiv en person på papiret skal være, hvis de skal ansætte ham eller hende i fleksjob.

”Det er blevet et forhandlingsobjekt, hvor arbejdsgiverne siger ’kan vi blive enige om, at effektiviteten kun er 50 procent?’ Underforstået, at de kun betaler halvdelen af den tid, personen arbejder,” siger Hans Dankert.

Puljen går til de stærke fleksjobbere

Jette Andersen advarer om, at udviklingen rammer de svageste fleksjobbere, som bonusordningen egentlig er sat i verden for at hjælpe.

Der er nemlig kun afsat penge til 1.320 fleksjob-bonusser per år.

”Nu går bonus-puljen til de stærke fleksjobbere. Når puljen er tom bliver det urimeligt svært at sælge sig selv for en fleksjobber, der faktisk kun kan arbejde to timer om ugen,” siger Jette Andersen.

Der er ikke noget i reglerne, der forhindrer firmaer i først at hæve en fleksjob-bonus, og senere skrue op for timetallet, hvis personen i fleksjob er godkendt til at arbejde i over ti timer.

Jette Andersen henviser til en virksomhed i Kolding, der søger en dygtig ingeniør til at udvikle software i 8-10 timer om ugen. Men i jobopslaget specificerer virksomheden, at kandidaten gerne på sigt skal kunne arbejde 15 timer om ugen.

"Man skal ikke være idiot for at regne ud, hvad det handler om, ” siger hun.

Firma får gratis arbejde

Over en tredjedel af de virksomheder, der indtil videre har gjort krav på fleksjob-bonus, har kun ansat personen i en tidsbegrænset stilling.

Det viser en aktindsigt, som Avisen.dk har fået.

Heraf fremgår også, at over halvdelen af bonus-kronerne er givet til mindre virksomheder med én til ni ansatte.

En nystartet iværksætter bekræfter i dag over for Avisen.dk, at han har ansat to personer i fleksjob på henholdsvis fire og seks timer, selv om de begge er visiteret til at arbejde 15 timer om ugen.

Det hele er planlagt efter, at firmaet ikke skal have udgifter til de to ansatte, og foregår med kommunens samtykke.

Eksemplet provokerer Jette Andersen.

”Jeg kan simpelthen ikke forstå at politikerne ikke bare har sikret, at bonussen bliver forbeholdt de mennesker, der kun er visiteret til få timer,” siger hun.

Kommune klar til at blackliste fidus-ryttere

Landsforeningen af Fleks- og Skånejobbere har allerede set flere konkrete sager på misbrug af den nye bonus-ordning.

Formand Hans Dankert kender ikke det egentlige omfang, men opfordrer de kommunale jobcentre til at være på vagt.

"De bør være meget mere kritiske over for de arbejdsgivere, der henvender sig for at få billige fleksjobbere,” siger han.

I Kolding Kommune oplyser afdelingschef Anette Fløjborg, at der fra kommunens side er opmærksomhed på de problemer, der kan opstå, fordi vurderingen af den effektive arbejdstid nu ligger mellem arbejdsgiver og kommunen.

”Det er vi meget bevidste om, og det har vi diskuteret. Derfor kan jeg med ro i sindet sige, at vi ikke har haft nogen arbejdsgivere, der overhovedet har antydet, at der var tale om at udnytte bonus-ordningen," siger siger Anette Fløjborg.

"Men jeg skal ikke kunne sige, at vi ikke møder det. Ligesom med løntilskud og virksomhedspraktik, så er der nogle arbejdsgivere, vi er nødt til at blackliste, fordi de kun er ude efter billig arbejdskraft," fortsætter hun.

Fleksjobbonus
  • Fleksjobbonus er en bonus på 25.000 kroner.
  • Den er vedaget af regeringen og Enhedslisten i finansloven.
  • Bonussen kan gives til virksomheder, der ansætter personer med nedsat arbejdsevne i et fleksjob med en arbejdstid på 10 timer eller mindre om ugen i seks sammenhængende måneder.
  • Der er afsat penge til 1.320 fleksjobbonusser per år ifølge Finanslov 2013.

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat