Livrente, ratepension og efterløn er ikke længere en by i Rusland for de fleste. Pension er nemlig kommet på dagsordenen på jobbet.
Det skriver Fagbladet 3F.
I hvert fald på landets byggepladser, transportcentre og frisørsaloner. For her oplever tillidsrepræsentanterne nu, at kollegerne går mere op i deres pensionsordning end før, viser en ny undersøgelse fra Pensiondanmark.
I undersøgelsen svarer 54 pct. af tillidsrepræsentanterne, at de oplever, at interessen for pensionsordningen er steget de senere år. Og det billede kan man godt genkende hos Pensionsoplysningen.
- Vi oplever at flere end for fem år siden ringer eller stiller spørgsmål via mail til deres pensionsordning. Desuden er der et stigende antal besøgende på pensionsinfo.dk, hvor man kan tjekke sine pensionsordninger, fortæller konsulent i Pensionsoplysningen, Anne-Mari Sonne.
Ifølge Anne-Mari Sonne skyldes den stigende interesse også de senere års lovændringer på pensionsområdet.
- Nye efterlønsregler, ændringen af fradragsregler for kapitalpension og det lave renteniveau har gjort, at folk har været nødt til at tage stilling til deres pension, siger hun.
Tillidsrepræsentanternes oplevelse af en øget pensionsinteresse bekræftes af Pensiondanmarks egne tal. De viser, at ca. 170.000 medlemmer foreløbig har tjekket deres pension på nettet i år mod ca. 111.000 i samme periode sidste år.
- Vores tal og tillidsrepræsentanternes svar viser, at danskernes manglende pensionsinteresse er lidt af en skrøne. Den øgede interesse blandt vores medlemmer skyldes primært, at vi forsøger at gøre pension nemt at gå til - bl.a. ved at kommunikere via mail, sms og apps i stedet for at sende lange breve, siger Torben Möger Pedersen, adm direktør i Pensiondanmark.