Torsdag blev præsidentpaladset i Nigers hovedstad Niamey angrebet af soldater, og præsident Mamadou Tandja menes at være taget til fange.
Et af verdens fattigste lande er nu uden konstitution, meddelte en talsmand for den ansvarlige militærjunta i en tv-transmission. Det skriver BBC.
Juntaen har indført udgangsforbud og lukket landets grænser. Der er rapporter om, at flere ministre også bliver tilbageholdt.
Landet har oplevet stigende spændinger siden august, da præsidenten ændrede konstitutionen, så det blev muligt for ham at blive siddende på posten, selvom hans periode udløb.
De ansvarlige for kuppet kalder sig 'Det Øverste Råd for Gendannelsen af Demokrati,' og opfordrer folket til at bevare roen og omverdenen til at bakke op om projektet.
"Vi opfordrer nationale og internationale aktører til at støtte os i vores patriotiske indsats for at redde Niger og dets befolkning fra fattigdom, bedrag og korruption," lød det fra en talsmand.
Niger er et af verdens fattigste og mest underudviklede lande. Landet er samtidig verdens tredjestørste producent af uran.