100 millioner kroner er for de fleste mennesker en pæn sum penge, men for Nicaraguas regering er summen ikke nok til at acceptere alt.
Derfor har Nicaragua nu takket nej til Danmarks ulandsbistand, fordi man fra dansk side stiller krav om, at en del af pengene skal gå til valgobservatører.
Derudover forlader Danmark Nicaragua hurtigere end planlagt og lukker den danske ambassade i løbet af få måneder.
Udviklingsminister Søren Pind beklager sagen, men står fast på, at Danmark ikke vil gå på kompromis med kravet om demokrati.
"Bruddet sker efter længere tids drøftelser om en aftale om dansk støtte til civilsamfundet. Det har den nicaraguanske regering afvist. Derfor er det et valg, som Nicaragua selv har truffet," siger Søren Pind til Jyllands-Posten.
Nicaraguas socialistiske leder, Daniel Ortega, mener, at valgobservatørerne støtter oppositionen, men ifølge flere danske hjælpeorganisationer er de danske krav ganske rimelige.
"Der er grund til demokratisk bekymring, fordi styret er blevet mere autoritært, end man kunne ønske, og det er man nødt til at forholde sig til,« mener Vagn Berthelsen generalsekretær i hjælpeorganisationen Ibis.
Han bliver bakket op af afdelingsleder Anders Buhelt fra Institut for Menneskerettigheder, der synes det er fornuftigt, at Danmark i stigende grad stiller krav til de lande, som modtager bistand.
Kilde: JP