Lørdag gør den amerikanske rumfartsadministration Nasa et nyt forsøg på at affyre måneraketten "Artemis 1".
Det oplyser officielle Nasa-kilder ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Det nye forsøg kommer, efter at en opsendelse mandag blev udskudt på grund af temperaturproblemer med en motor.
Artemis, som rumprogrammet er blevet døbt, er en serie af opsendelser, hvor den første skal teste nye rumfartøjer.
Programmet er en del af en storstilet plan om at sende mennesker tilbage til Månen indenfor de kommende år.
"Artemis 1" er ubemandet, men mennesker skal efter planen med på de næste missioner.
Mandagens affyring var derfor ventet med spænding.
Nasa havde dog mandagen igennem "bakset" med forskellige udfordringer.
Det fortæller Michael Linden-Vørnle, som er astrofysiker ved DTU Space på Danmarks Tekniske Universitet, til videnskabsmediet Videnskab.dk.
- Det seneste problem, som var årsag til, at opsendelsen endeligt blev afblæst, var, at en af rakettens hovedmotorer ikke opførte sig, som den skulle, når de forsøgte at gøre den klar til at blive affyret, siger astrofysikeren.
Ifølge ham er det helt normalt, at rumopsendelser bliver aflyst i sidste øjeblik. Især når det er første gang, en raket skal afsted.
- Ved jomfrurejser ser vi tit, at der er udfordringer. Man har rimelig skrappe krav for, hvordan rakettens systemer skal opføre sig, og hvis de ikke gør det, afblæser man opsendelsen for ikke at risikere noget, siger Michael Linden-Vørnle til Videnskab.dk.
På en pressekonference tirsdag lød det fra Nasa, at problemerne forhåbentligt er løst lørdag.
Når affyringen gennemføres, er planen, at opsendelsen skal vare 42 dage.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.