Gad vide, om Gasolin var slået igennem i USA, hvis Danmarks største rockorkester gennem tiderne havde fået hjælp af den danske stat?
Svaret på spørgsmålet vil for altid blafre i vinden. Noget tyder dog på, at man ikke ville kunne læse det samme hvad-nu-hvis-spørgsmål i en dansk avis om 30 år. Danske kunstnere bliver nemlig promoveret i udlandet som aldrig før, og en stor del af regningen betales af den danske stat.
Igennem de seneste to år har eksempelvis Eksportrådet støttet danske musikere, der prøver på at få en fod indenfor på det lukrative nordamerikanske musikmarked i USA og Canada. Senest har rådet, der ellers traditionelt forbindes med de tunge slipsedrenge i dansk erhvervsliv, støttet 10 danske sangere og sangskriveres workshop i Los Angeles.
Sascha Dupont var med på turen til Los Angeles, og hun er begejstret for den måde, som hun blev modtaget på af det amerikanske musikmiljø.
Sang til Celine Dion
»De synes, jeg er sjov at arbejde sammen med, og så kan de godt lide det, jeg laver,« siger Sascha Dupont og tilføjer:
»Jeg fik lov til at arbejde sammen med nogle af de store navne i branchen, og jeg kom hjem med seks nye sange i bagagen. Derudover er der mulighed for, at Celine Dion nu kommer til at synge en af mine sange.«
Sascha Dupont tror, at Danmark er ved at erobre den samme fremtrædende plads i den internationale musikverden, som broderlandet Sverige i lang tid har haft patent på.
»Vi gør virkelig noget for det herhjemme, og så har vi allerede store internationale sangskrivernavne (eksempelvis Soulshock & Karlin, red.),« siger Sascha Dupont.
Kristian Riis, daglig leder af Music Export Denmark (MXD), der arbejder på at effektivisere eksponeringen af dansk musik i udlandet, er enig i, at Danmark ikke er langt bagefter Sverige,
Det nye Sverige
»I Tyskland hørte jeg for nylig, at Danmark opfattes som det nye Sverige. Der er mange rigtig gode danske bands i øjeblikket, og flere og flere lytter til dansk musik i udlandet,« siger Kristian Riis.
Han anslår, at MXD med støtte fra blandt andet Kulturministeriet arrangerer omkring 1.000 koncerter i udlandet om året. Og i næste måned er danske bands endnu en gang på plakaten på den anden side af Atlanterhavet, når MXD arrangerer en mini-turné med blandt andre Outlandish og Surfact i Vancouver og Los Angeles.
Eksportrådet betalte halvdelen af
udgifterne, da 10 danske sangere og sangskriver, heriblandt Tim
Christensen, i sidste uge besøgte Los Angeles. Besøget blev arrangeret
i samarbejde med Danske Populærautorer (DPA).
Tidligere
har Eksportrådet i samarbejde med Music Export Denmark (MXD) været
med til at finansiere koncerter med danske bands i blandt andet Canada
og USA.
Kulturministeriet støtter i øjeblikket MXD med 3,5 millioner kroner.