Flere af klimaminister Lykke Friis' (V) kollegaer langer ud efter hende i dag.
Det sker efter Ekstra Bladet har skrevet, at der har været omfattende svindel med køb og salg af klimakvoter. En svindel, der angiveligt har kostet den danske stat 1,4 millioner i moms.
En af de mest direkte kritikere er SF's miljøordfører Ida Auken.
Til Ekstra Bladet anklager hun klimaministeren for at have nægtet, at millionsnyderiet er foregået med centrum i Danmark.
I en pressemeddelelse afviser Lykke Friis kritikken.
"Dette må være en misforståelse fra Ida Aukens side. Jeg har allerede i foråret sagt, at der er fundet momssvindel sted blandt andet gennem det danske register, men at jeg ikke kender til omfanget da sager vedrørende momssvindel hører under SKAT."
Derfor henviser hun i stedet til Skatteministeriet. Svindlen handler om moms og ikke om klima. Selvom CO2-kvoterne er skabt for at nedsætte EU's udledning, købes og sælges de som aktier, og selve økonomien i det, er ude af Klima- og energiministeriets hænder.
Men den køber Radikale Venstres leder og klimaordfører ikke.
"Det er håndvask af den allermest omhyggelige slags," siger hun til politiken.dk.
Både hun og Ida Auken ser nu frem til, at Rigsrevisionen har redegjort for sagen.
Lykke Friis skriver flere gange i dagens pressemeddelelse, at flere gange har erkendt, at der er foregået systematisk svindel, og at Danmarks kvoteregister har været centrum. Hun understreger dog også, at der siden, hun i foråret blev bedt om at svare for sig, at blevet strammet op på sikkerheden om handlen.