Administration 

Var livvagt for kongehuset: Jeg har fået minder for livet

Kongelige
kongelige i karet
Som livvagt for dronningen skulle Torben Vigh altid holde sig i nærheden. Her på karettur i anledning af dronningens 70-års fødselsdag, hvor han er få skridt fra dronningen ved det højre baghjul. (Arkivfoto). (Foto: Peter Hove Olesen/Ritzau Scanpix/Free)

I 25 år var Torben Vigh livvagt for dronning Margrethe. I alt 30 år beskyttede han medlemmer af det danske kongehus. Nu deler han ud af sine oplevelser.

En ung kronprins Frederik spadserer forbi livvagternes vagtstue i Kavalerbygningen på Marselisborg Slot i Aarhus.

Med et smil på læben banker han på ruden.

Med hjelm på hovedet og fødderne godt plantet på sin røde Ducati drøner han afsted - uden om slottets lukkede hovedport, igennem den åbne fodgængerlåge og hen ad Carl Nielsens Vej.

Torben Vigh og hans kollega får travlt. Torben springer på en motorcykel og sætter efter i en fart. Hans kollega må bakse med at åbne og lukke hovedporten og forsøge at indhente kronprinsen i bil.

Torben Vigh har haft et job, hvor han i sidste ende skulle være villig til at ofre sit eget liv. Han har været livvagt i 30 år. For både ministre og ytringsfrihedsforkæmpere, men særligt for den danske kongefamilie, for hvem han har været fast skygge i tre årtier.

- Jeg har aldrig været bange. Jeg har altid tænkt: "Jeg skal bare sørge for at være bedre end modparten", siger Torben Vigh.

Arbejdet som livvagt har ført til et hav af mindeværdige oplevelser, som han nu deler nogle af i sin nye bog, "Mine 30 år som livvagt".

- Det er klart, at jeg har oplevet meget i de otte år med kronprinsen, da han var ung, og senere hen også med kronprinsessen og dronningen, som jeg aldrig nogensinde kunne finde på at skrive om.

- Der er ikke noget, jeg har fået at vide, jeg ikke må. Det er bare noget, jeg ved, at jeg ikke vil, siger han.

Torben Vigh var den første politimand i Danmark, der anholdt et medlem af Blekingegadebanden. Han har svømmet i hajfyldt farvand med prins Henrik og stået på ski med dronning Margrethe.

I 1984 blev Torben Vigh en del af Politiets Aktionsstyrke, AKS. Det blev hans indgang til den tre årtier lange karriere som livvagt.

Torben Vigh, der dengang kørte rundt som motorcykelbetjent på Frederiksberg, blev inspireret af de kollegaer fra AKS, der var blevet ansat som livvagter for de kongelige i 1986.

Derfor søgte han selv ind i PET’s livvagtsstyrke i 1987.

- Da jeg var ung betjent, syntes jeg, det kunne være spændende. Det lød som nogle alsidige opgaver, hvor man kom rundt omkring i Danmark og i verden til både private og officielle arrangementer, fortæller han og tilføjer:

- Det var ikke for at komme tæt på de kongelige. Det var for at lave den form for sikkerhedsarbejde.

I oktober 1987 trykkede dronning Margrethe den dengang 30-årige Torben Vighs hånd på hans allerførste dag som livvagt for Danmarks monark.

Selv om Torben Vigh har brugt de fleste dage som på udramatiske dagligdagsvagter - blandt andet at køre dronningen mellem Fredensborg Slot og Amalienborg Slot - har arbejdet også ført til flere begivenhedsrige og til tider nervepirrende opgaver.

For eksempel da han var med den dengang 25-årige kronprins Frederik og hans kammerat på roadtrip tværs over USA i sommeren 1993.

Eller da han blot få måneder forinden sammen med en kollega kørte fra Boston til Canada på henholdsvis kronprinsens og PET's motorcykel.

Da kronprinsen, mens han læste på Harvard University tæt på Boston, skulle deltage i sin græske fætters dimission fra Brown University, tilbød han det hold livvagter, der havde fri, at de kunne låne hans motorcykel, mens han var væk.

Det var netop dén tur, der mange år senere, nytårsaften i 2014/2015, fik kronprins Frederik til at præsentere Torben Vigh på en helt særlig måde til en flok venner:

- Ja, det her er så Torben. Det var ham, som var ved at få stjålet min motorcykel i Montréal, men heldigvis kun fik lavet en stor ridse i stedet. Til gengæld var det også ham, som i sommer lige valgte at smadre min Tesla.

PET-motorcyklen blev nemlig stjålet, mens de to kollegaer var inde at se det olympiske stadium i den canadiske storby.

- Jeg var rigtig glad for, at det ikke var kronprinsens næsten nyindkøbte Ducati-motorcykel, der blev stjålet. Det havde været ret pinligt, fortæller han og fortsætter tænksomt:

- Men det er selvfølgelig også pinligt at få stjålet en PET-indkøbt motorcykel med blå nummerplader fra det danske generalkonsulat i New York.

Som antydet af kronprins Frederik den nytårsaften er det ikke det eneste kongelige køretøj, Torben Vigh har været uheldig med.

I 2014 kørte han ved et uheld ind i kronprinsesse Mary, mens hun kørte i kronprinsens Tesla.

Heldigvis var det kun bilen og ikke kronprinsessen, der kom til skade.

- Jeg kunne simpelthen ikke nå at bremse. Jeg havde en stor tung bil, og hendes Tesla var jo lavet af aluminium. PET's Land Rover skulle overhovedet ikke til reparation, men hendes skulle have en større omgang, fortæller han.

- Det var rimelig pinligt.

Torben Vigh er gift og er far til to døtre. Arbejdet som livvagt har medført, at han har været væk hjemmefra i længere perioder.

Og selv om der naturligt følger en risiko med ved at være livvagt, er det altid noget, hans familie har støttet ham i.

- Jeg føler ikke, min kone har været bekymret, siger Torben Vigh:

- Men nogle gange, hvor jeg har rejst, har hun sagt: "Nu passer du på og kommer hjem igen".

Blandt de mere nervepirrende ture mindes Torben Vigh sit besøg med prins Joachim i 2003 hos den daværende kronprins i Saudi-Arabien. En særlig episode står stadig i dag lysende klar.

Prins Joachim skal på besøg hos kronprins Abdullah Bin Abdul Aziz al-Saud. På pladsen uden for al-Yamamah Palads - kongens residens og kontor – er der opstillet en galge, der bliver brugt til at hænge terrorister i.

Lokale beboere omkring paladset læner sig ud ad vinduerne og samles i gaden for at overvære den royale ankomst. Torben Vigh og hans kollega har hevet jakkerne til side, så de hurtigt kan trække deres våben, hvis det bliver nødvendigt.

Torben Vigh har aldrig været bange i sit arbejde. Men turen til Saudi-Arabien husker han som en tur, der var præget af en dyster stemning.

- Da vi kom ud og så den galge og alle de mennesker, var vi ret meget på dupperne. Vi var ikke bange, men vi var meget årvågne, fortæller han.

Siden Torben Vigh trådte ind i livvagtsstyrken for den kongelige familie i 1987, og til han stoppede i 2017, har jobbet budt på lige præcis dét, han håbede på dengang som ung motorcykelbetjent.

- Det har givet 30 år af mit liv, hvor jeg har rejst og oplevet så mange ting. Det har givet mig et minde og nu også en bog som minde om mit fantastiske arbejdsliv, siger han.

- Noget, som mine børn og børnebørn kan læse og komme mere ind bag facaden og lære, hvem jeg har været som livvagt.

/ritzau/

Af Heidi Elkjær, Ritzau Fokus

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné