Administration 

Var livvagt for kongehuset: Jeg har fået minder for livet

Kongelige
kongelige i karet
Som livvagt for dronningen skulle Torben Vigh altid holde sig i nærheden. Her på karettur i anledning af dronningens 70-års fødselsdag, hvor han er få skridt fra dronningen ved det højre baghjul. (Arkivfoto). (Foto: Peter Hove Olesen/Ritzau Scanpix/Free)

I 25 år var Torben Vigh livvagt for dronning Margrethe. I alt 30 år beskyttede han medlemmer af det danske kongehus. Nu deler han ud af sine oplevelser.

En ung kronprins Frederik spadserer forbi livvagternes vagtstue i Kavalerbygningen på Marselisborg Slot i Aarhus.

Med et smil på læben banker han på ruden.

Med hjelm på hovedet og fødderne godt plantet på sin røde Ducati drøner han afsted - uden om slottets lukkede hovedport, igennem den åbne fodgængerlåge og hen ad Carl Nielsens Vej.

Torben Vigh og hans kollega får travlt. Torben springer på en motorcykel og sætter efter i en fart. Hans kollega må bakse med at åbne og lukke hovedporten og forsøge at indhente kronprinsen i bil.

Torben Vigh har haft et job, hvor han i sidste ende skulle være villig til at ofre sit eget liv. Han har været livvagt i 30 år. For både ministre og ytringsfrihedsforkæmpere, men særligt for den danske kongefamilie, for hvem han har været fast skygge i tre årtier.

- Jeg har aldrig været bange. Jeg har altid tænkt: "Jeg skal bare sørge for at være bedre end modparten", siger Torben Vigh.

Arbejdet som livvagt har ført til et hav af mindeværdige oplevelser, som han nu deler nogle af i sin nye bog, "Mine 30 år som livvagt".

- Det er klart, at jeg har oplevet meget i de otte år med kronprinsen, da han var ung, og senere hen også med kronprinsessen og dronningen, som jeg aldrig nogensinde kunne finde på at skrive om.

- Der er ikke noget, jeg har fået at vide, jeg ikke må. Det er bare noget, jeg ved, at jeg ikke vil, siger han.

Torben Vigh var den første politimand i Danmark, der anholdt et medlem af Blekingegadebanden. Han har svømmet i hajfyldt farvand med prins Henrik og stået på ski med dronning Margrethe.

I 1984 blev Torben Vigh en del af Politiets Aktionsstyrke, AKS. Det blev hans indgang til den tre årtier lange karriere som livvagt.

Torben Vigh, der dengang kørte rundt som motorcykelbetjent på Frederiksberg, blev inspireret af de kollegaer fra AKS, der var blevet ansat som livvagter for de kongelige i 1986.

Derfor søgte han selv ind i PET’s livvagtsstyrke i 1987.

- Da jeg var ung betjent, syntes jeg, det kunne være spændende. Det lød som nogle alsidige opgaver, hvor man kom rundt omkring i Danmark og i verden til både private og officielle arrangementer, fortæller han og tilføjer:

- Det var ikke for at komme tæt på de kongelige. Det var for at lave den form for sikkerhedsarbejde.

I oktober 1987 trykkede dronning Margrethe den dengang 30-årige Torben Vighs hånd på hans allerførste dag som livvagt for Danmarks monark.

Selv om Torben Vigh har brugt de fleste dage som på udramatiske dagligdagsvagter - blandt andet at køre dronningen mellem Fredensborg Slot og Amalienborg Slot - har arbejdet også ført til flere begivenhedsrige og til tider nervepirrende opgaver.

For eksempel da han var med den dengang 25-årige kronprins Frederik og hans kammerat på roadtrip tværs over USA i sommeren 1993.

Eller da han blot få måneder forinden sammen med en kollega kørte fra Boston til Canada på henholdsvis kronprinsens og PET's motorcykel.

Da kronprinsen, mens han læste på Harvard University tæt på Boston, skulle deltage i sin græske fætters dimission fra Brown University, tilbød han det hold livvagter, der havde fri, at de kunne låne hans motorcykel, mens han var væk.

Det var netop dén tur, der mange år senere, nytårsaften i 2014/2015, fik kronprins Frederik til at præsentere Torben Vigh på en helt særlig måde til en flok venner:

- Ja, det her er så Torben. Det var ham, som var ved at få stjålet min motorcykel i Montréal, men heldigvis kun fik lavet en stor ridse i stedet. Til gengæld var det også ham, som i sommer lige valgte at smadre min Tesla.

PET-motorcyklen blev nemlig stjålet, mens de to kollegaer var inde at se det olympiske stadium i den canadiske storby.

- Jeg var rigtig glad for, at det ikke var kronprinsens næsten nyindkøbte Ducati-motorcykel, der blev stjålet. Det havde været ret pinligt, fortæller han og fortsætter tænksomt:

- Men det er selvfølgelig også pinligt at få stjålet en PET-indkøbt motorcykel med blå nummerplader fra det danske generalkonsulat i New York.

Som antydet af kronprins Frederik den nytårsaften er det ikke det eneste kongelige køretøj, Torben Vigh har været uheldig med.

I 2014 kørte han ved et uheld ind i kronprinsesse Mary, mens hun kørte i kronprinsens Tesla.

Heldigvis var det kun bilen og ikke kronprinsessen, der kom til skade.

- Jeg kunne simpelthen ikke nå at bremse. Jeg havde en stor tung bil, og hendes Tesla var jo lavet af aluminium. PET's Land Rover skulle overhovedet ikke til reparation, men hendes skulle have en større omgang, fortæller han.

- Det var rimelig pinligt.

Torben Vigh er gift og er far til to døtre. Arbejdet som livvagt har medført, at han har været væk hjemmefra i længere perioder.

Og selv om der naturligt følger en risiko med ved at være livvagt, er det altid noget, hans familie har støttet ham i.

- Jeg føler ikke, min kone har været bekymret, siger Torben Vigh:

- Men nogle gange, hvor jeg har rejst, har hun sagt: "Nu passer du på og kommer hjem igen".

Blandt de mere nervepirrende ture mindes Torben Vigh sit besøg med prins Joachim i 2003 hos den daværende kronprins i Saudi-Arabien. En særlig episode står stadig i dag lysende klar.

Prins Joachim skal på besøg hos kronprins Abdullah Bin Abdul Aziz al-Saud. På pladsen uden for al-Yamamah Palads - kongens residens og kontor – er der opstillet en galge, der bliver brugt til at hænge terrorister i.

Lokale beboere omkring paladset læner sig ud ad vinduerne og samles i gaden for at overvære den royale ankomst. Torben Vigh og hans kollega har hevet jakkerne til side, så de hurtigt kan trække deres våben, hvis det bliver nødvendigt.

Torben Vigh har aldrig været bange i sit arbejde. Men turen til Saudi-Arabien husker han som en tur, der var præget af en dyster stemning.

- Da vi kom ud og så den galge og alle de mennesker, var vi ret meget på dupperne. Vi var ikke bange, men vi var meget årvågne, fortæller han.

Siden Torben Vigh trådte ind i livvagtsstyrken for den kongelige familie i 1987, og til han stoppede i 2017, har jobbet budt på lige præcis dét, han håbede på dengang som ung motorcykelbetjent.

- Det har givet 30 år af mit liv, hvor jeg har rejst og oplevet så mange ting. Det har givet mig et minde og nu også en bog som minde om mit fantastiske arbejdsliv, siger han.

- Noget, som mine børn og børnebørn kan læse og komme mere ind bag facaden og lære, hvem jeg har været som livvagt.

/ritzau/

Af Heidi Elkjær, Ritzau Fokus

Familien foran huset
Nyheder

Københavnsk familie foreviget i populære klodser

Mænd på paddlebboards
Krimi

Sigtet: Ramte mand på paddleboard med speedbåd

natteliv
Nyheder

Er du utryg i nattelivet? Nu er der hjælp på vej

Snapchat
Krimi

Anholdt: Solgte kokain på Snapchat

gul græsplæne
Nyheder

Gul græsplæne: Sådan redder du haven i sommervarmen

dansk politi
Nyheder

Flyttedag hos politiet: Ny politigård tages i brug

Unge drikker
Nyheder

Læge: Her er myten om alkohol og varme sommerdage

dansk politi
Krimi

Falske bankrådgivere forsøgte at svindle 25 ældre borgere

Retten i Viborg
Krimi

Mand dømt: Lod som om han var ekskonen

dansk politi
Krimi

Iraner udvist: Forsøg på anal voldtægt

dansk politi
Krimi

De lyder som banken - men vil have dit kort ved døren

Lars Andersen
Krimi

Aktivist anholdt: Lagde statsministerens personlige oplysninger på Facebook

retten i Sønderborg
Krimi

Behandlingsdom: Satte ild til skraldespande

Dennis Knudsen
Kendte

Stjernefrisør er endt i en voldsom SoMe-storm

dansk politi
Nyheder

Politiet hjælper misbrugere: Flere hundrede har sagt ja tak

lastbil
Krimi

Kæmpe bøde til vognmand: Chauffør kørte ulovligt

Byggeri
Nyheder

Kontrol med udenlandske arbejdere: Regeringen vil have ID-kort

Jesper Stagegaard og Jakob Martin Strid
Nyheder

Vilde dyr og ny legeplads - i børnehøjde

hæk
Nyheder

Red de små fugleunger - vent med hækken

Livreddere
Nyheder

Dyp kroppen i vand i varmen: Livredderne melder klar

Aqua
Underholdning

Anmelderne hadede dem mens fans verden over sang med på Barbie Girl

KBH Uni
Nyheder

Vil gøre op med svindel: Bedre kontrol af udenlandske studerende

Hjort
Nyheder

Spiser du vildtkød: Så skal du huske dettte

Psykisk udfordring kvinde
Sundhed

Ensomhed og angst: Ventetiderne skal ned

kongen i spinaten
Kongelige

Kongen jokker i spinaten - i bogstaveligste forstand

Spillere
Sport

Fodbold er sjovt men pas på VM-svindlerne

Roger Waters
Kendte

Roger Waters genindspiller verdenskendt hit

overblik
Nyheder

Dagens overblik 26. juni

NAbohjælp skilt på dør
Krimi

Pas på tyvene når du lufter ud i varmen

motorvej
Krimi

Skubbet ud af bil på motorvej: Blev slæbt hen ad vejen i selen

Legetøj
Nyheder

Advarer forældrene: Dit barns legetøj kan være farligt

test sættet
Sundhed

Unge kan nu bestille gratis hjemmetest for klamydia og gonorré

Deltagerne
Nyheder

Festival på Himmelbjerget: Her bygger de for livet

Bilister på vej
Nyheder

Her er årsagerne til de fleste trafikulykker

Spilleautomater
Advertorial

Annonce

Online casino i Danmark: hvorfor bliver spillerne?

 Jacob Mark
Nyheder

Minister: Alle skal kunne bo i København

Molslinjen
Nyheder

Populær færge sejler hver anden tur på strøm

gravhundehvalp
Dyreliv

12 gravhunde får en ny chance

Roskilde Festival
Nyheder

Roskilde kan være overvældende: Her kan du få en timeout

Parkeringsskilt
Nyheder

Advarer elbil-ejere: Her får du måske en bøde

Ida Auken
Nyheder

Spiralsagen: Nu kan grønlandske kvinder søge om erstatning

dansk politi
Krimi

To personer fundet døde: Politiet efterforsker sagen

Bork Festival
Nyheder

Festival har brug for flere frivillige hænder

retten i Århus
Krimi

Dødsulykke i Tilst: 20 årig varetægtsfængslet

Politi tysk
Krimi

Danske bilister kan ikke slippe for tyske bøder

Jan C Olsen i jakkesæt og slips
Iværksætteri

De stærkeste danske virksomheder går til udlandet

Selvkørende bil
Nyheder

Selvkørende biler skal gavne københavnerne

Facebook
Nyheder

Konkurrencerådet: Facebook behandlede ikke dansk butik ordenligt

Havneværter
Nyheder

Havneværterne passer på de nye studenter

Program
Nyheder

Alkoholfri festival var et flop

Radiator
Nyheder

CEPOS: Danske familier kan spare op mod 4.400 kr. om året 

TikTok
Krimi

22-årig fra Solrød får tre måneders fængsel for digital stalking

Crocs
Nyheder

Dresscode: Er det ok med joggingtøj, klipklapper og shorts på jobbet? 

Modtagerne af dusøren
Nyheder

Tre unge stoppede voldtægt på festival: Nu er de hædret

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Minister: Kønsopdelt svømning skal stoppe nu

Niels og Benjamin Hav
Kendte

Benjamin Hav i poetisk samarbejde med sin far

retten i Sønderborg
Krimi

25-årig dømt: Politiet fandt over 15 kg narko

Flyver i Kastrup
Nyheder

Klimaråd: Det skal være dyrere at flyve

København rådhus
Nyheder

AI kommer - men jobbene bliver

sol og strand
Nyheder

DMI slår alarm: Op til 35 grader på vej

Asbest
Nyheder

Arbejdsmiljø: Nu kan chefen straffes med fængsel

Bob Dylan
Kendte

Legende gæster Horsens til oktober

overblik
Nyheder

Dagens overblik 25. juni

 mayonnaise
Nyheder

Smid denne mayonnaise ud

Katrine Daugaard
Debat

DEBAT: Når kommunerne bliver konkurrenter med statens kreditkort

dansk politi
Krimi

Fuld bilist kørte zigzag mellem skolebørn

kvinde græder
Krimi

Voldtægtsmareridt i Køge: Nu skal han i forvaring

Isabella med hue
Kongelige

Kongelig student strålede om kap med solen

Morten Bødskov
Nyheder

Minister er rystet over lønsvindel i landbruget

Hacker
Nyheder

Danskerne har lav tillid til staten ved angreb

Monika Rubin
Nyheder

Lovforslag: Slut med at udnytte sårbare mennesker

Retten i Næstved
Krimi

Hjemmerøveri og drabsforsøg: Skød gennem hoveddør

Studenter kørsel
Nyheder

Politiet har et ekstra øje på studenterne

skilpadde
Dyreliv

Tamme skildpadder ender ulovligt i danske søer

venner hygger
Sundhed

Kære studenter: Hold fast i dine gamle klassekammerater 

badesø med gæster
Nyheder

Badesøer kan være farlige: Bør tjekkes nu

fængselsbetjent i Nyborg
Nyheder

Det er blevet mere sikkert at arbejde i et fængsel

Præst
Sundhed

Hospitalspræst: Vi moderne mennesker er vant til at kunne styre alting

overblik
Nyheder

Dagens overblik 24. juni