Hvis Dansk Folkeparti får udleveret nøgler til ministerbiler efter et kommende folketingsvalg, så trækker Konservative stikket ud af regeringssamarbejdet.
Sådan lyder udmeldingen fra den konservative formand Lene Espersen i fredagens udgave af Jyllands-Posten.
"Vi kan ikke være i regering med Dansk Folkeparti, for det vil være at svigte mit bagland og partiets vælgere," siger Lene Espersen til avisen.
Selvom de to partier deler efternavn, så er der alt for store politiske uenigheder til, at regeringssamarbejdet kan fungere, fastslår hun.
"Dansk Folkeparti kan sagtens være en del af en regering. Partiet har vist sig meget ansvarligt og har vist, at det kan løfte et regeringsansvar. Men det kan ikke være i regering med Det Konservative Folkeparti," siger hun til Jyllands-Posten.
Gruppeformand i Dansk Folkeparti, Kristian Thulesen Dahl, undrer sig over, at udmeldingen konmer nu, hvor Dansk Folkeparti i næste uge kan afgøre, om der skal åbnes en kommissionsundersøgelse af den såkaldte mailsag mod Lene Espersen.
"Hvis det er et forsøg på at flytte debatten over på noget andet, er det da tosset at skyde på dem, som man er afhængig af for at redde sig igennem den storm, som man er ude i," siger han til Jyllands-Posten.
I weekenden skal Lene Espersen møde sit bagland til det konservative landsråd i Aalborg.