De ældre er blevet bedre til at holde fast i arbejdsmarkedet i løbet af de seneste år.
Det betyder, at arbejdsløsheden blandt de 50-59-årige nu er lavere end hos de 16-49-årige.
Det viser en ny rapport om ældre og arbejdsmarkedet fra Dansk Arbejdsgiverforening ifølge Jyllands-Posten.
Arbejdsmarkedsforskere og økonomer peger på, at den voksende beskæftigelse blandt de mere modne årgange bunder i de tidligere års højkonjunktur, afskaffelsen af overgangsydelsen og den forlængede dagpengeperiode.
Til sammen har det gjort ledige sidst i halvtredserne i stand til at blive på arbejdsmarkedet uden at gå senere på efterløn.
"Opsvinget betød, at virksomhederne så at sige støvsugede arbejdsmarkedet for arbejdskraft og derfor også ansatte ældre medarbejdere. Folk, som man måske tidligere havde været betænkelige ved at investere i, fordi man kunne forvente, at de hurtigt forsvandt igen på pension eller efterløn," siger professor og vismand Michael Rosholm fra Handelshøjskolen, Aarhus Universitet til Jyllands-Posten.
De ældre medarbejdere udmærker sig ved både stærk loyalitet og lavt sygefravær. Men den modne del af arbejdsstyrken har det stadig svært, når først de er blevet ledige, påpeger
arbejdsmarkedsforsker Flemming Ibsen fra Aalborg Universitet.
"Undersøgelser viser, at det er sværere at komme ind igen, når man som ældre medarbejder først er røget ud. Omvendt tyder alt på, at det ikke er de ældre medarbejdere, der står i første række, når det skal fyres," siger han til Jyllands-Posten.
Blandt OECD-landene ligger Danmark i toppen, når det kommer til beskæftigelsesfrekvensen blandt de 50-59-årige.
Men på grund af efterlønsordningen ryger Danmark igen ned ad ranglisten, målt på beskæftigelsens hos borgere over 60 år.