En opgørelse fra Sundhedsstyrelsen og Kræftens Bekæmpelse viser, at ventetiderne på behandling af flere almindelige kræftsygdomme er blevet længere end for to år siden.
Regeringen satte ellers i sommeren 2007 som mål, at landets hospitaler skulle tilbyde akut behandling af kræftsygdomme, men det mål er ikke blevet opfyldt.
"Vi skal have fremdrift, og jeg synes, vi er gået i stå. Vi bevæger os ikke mod målet. Dermed ikke sagt, at kræftpakkerne ikke har haft effekt, for det har de. Det, der mangler, er fortsat fremdrift for en række kræftsygdomme," siger overlæge Torben Palshof, formand for Danske Multidisciplinære Cancer Grupper til Politiken.
Det gælder specielt brystkræft og tarmkræft, hvor ventetiden for mange er blevet længere. Samme tendens ser man hos patienter med kræft i hoved- og halsområdet, hvor der ikke sket nogen ændring.
På områder som eksempelvis prostata- og modermærkekræft er ventetiden faldet, men samlet set er tallene skuffende, mener Kræftens Bekæmpelse.
Sundhedsminister Bertel Haarder (V) er ligeledes utilfreds med den manglende fremgang, og ministeren har indkaldt regionerne til møde fredag.