Den australske popstjerne Kylie Minouge er nu kommet sig så meget efter brystkræft, at hun vender tilbage til scenen. Hendes comeback-koncert vil finde sted i Sydney i Australien og er den første af 20 koncerter i 38-årige Kylies hjemland. Touren fortsætter, hvor Kylie slap, da hun i 2005 blev diagnosticeret med brystkræft. Hun har fået verdensomspændende støtte i hendes meget omtalte kamp mod kræften. Hun havde den sidste kemoterapi i december og er nu klar til at hoppe på scenen igen. Dog med visse modifikationer.
»Jeg er så forberedt, som jeg kan være. Men jeg er ikke sikker på, at jeg kan gøre alt, som jeg kunne gøre før. Det betyder ikke, at jeg vil undlade at hoppe rundt på scenen, men hurtige skift er meget stressende,« siger sangerinden til BBC.
Efter de 20 koncerter i Australien fortsætter Kylie til England.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.