Et århusiansk søskendepar stod for noget af et specielt politioptrin under Århus Festuge forleden, da politiet kom ud til en kvinde, der havde kontaktet politiet, fordi en mand iført hullede nylonstrømper, lyserøde bånd og en grøn uldhat forsøgte at komme ind i hendes lejlighed. Det oplyser Østjyllands Politi.
Det viste sig dog, at den anmassende mand var pigens berusede bror, der ville ind og sove brandert ud.
Kvinden har senere i en mail til politiet forklaret, hvordan den pinlige situation opstod.
Kvinden stod og lavede mad, da en mand blev lukket ind i hendes opgang. Lidt efter begyndte det at hamre voldsomt på hendes dør, og da der blev revet hårdt i døren og den blev ligefrem forsøgt slået ind, ringede hun til politiet.
"Jeg er selvfølgelig lidt panikken, og beslutter mig for at ringe til politiet, da folk i området har klaget over forsøg på indbrud et par gange," skriver hun i mailen, og fortsætter.
"Han har været i gang med rusuge og står i en kæmpe brandert, kun iført hullede nylonstrømper, kind-rødt og lyserøde bånd, samt en grøn uldhat - intet andet - og vil ind og sove ved mig," forklarer kvinden i mailen.
Politiet holdt den fulde mand tilbage, indtil hun kunne fortælle, at det var hendes bror, og efterfølgende endte det hele altså godt.
"Nu sover lillebroren sin brandert ud i min seng :)," slutter kvinden sin mail, som også takker politiet for en hurtig udrykning.