Man skal passe på, når man sætter hovedet af sine politiske modstandere på to græske zorbadansere i en viral kampagne på internettet.
De konservative, der er afsendere af kampagnen, har nemlig fået et løftet pegefinger med på vejen af den græske ambassadør i Danmark, som føler sig krænket af den internetbaserede reklame.
Men efter et møde i dag med de involverede parter, er der ingen sure miner, og 'samarbejdsrelationen mellem Det Konservative Folkeparti og Grækenland er nær og usvækket,' siger de konservatives generalsekretær, Martin Dahl, i en pressemeddelelse.
"Mødet var uformelt og forløb i særdeles god stemning. Jeg orienterede ambassadøren om, at vores kampagne 'Undgå græske tilstande' alene er rettet mod den indenrigspolitiske debat og i og en humoristisk, satirisk tone advarer mod den økonomiske udvikling her i landet, hvis S og SF overtager regeringsmagten," siger Martin Dahl.
Martin Dahl understregede over for ambassadøren, at kampagnens formål ikke var at udstille Grækenland i et negativt lys, men at kampagnen faktisk spiller på de positive følelser, danskerne har over for Grækenland.
"Desuden forklarer kampagnen, at Grækenland er i fuld gang med at gennemføre et skrapt reformprogram for at få rettet økonomien op, " tilføjer Martin Dahl.
Ambassadør Alexandros Couyou vil ikke gøre yderligere i sagen.