En 45-årig kørelærer er blevet anholdt og sigtet af Midt- og Vestsjællands politi for noget så paradoksalt som spirituskørsel. Og det, mens han havde en elev til undervisning i bilen.
"Jeg kan ikke lige huske, at vi har haft noget lignende. Vi har drøftet det her til morgen, og det er helt atypisk og meget, meget sjældent. Vi har haft eksempler på, at elever møder op til køreprøven og har stivet sig af med alkohol, inden de skulle ud. Men det her er en noget anderledes situation," siger Carsten Andersen fra Midt- og Vestsjællands politi til Newspaq.
Kørelæreren fra Frederiksberg skulle undervise en elev i Køge torsdag formiddag. Her snakkede en førerprøvesagkyndig med kørelæren og fattede mistanke.
"Den førerprøvesagkyndige kan konstatere, at kørelæren lugter af spiritus. Han beslutter sig for, at kørelæren skal testes for alkohol og tilkalder politiet. Man konstaterer, at han er påvirket, samtidig med, at han netop er ude at køre med sin elev. Og da det jo formelt er kørelæreren, der kører bilen, bliver han sigtet for spritkørsel," siger Carsten Andersen fra Midt- og Vestsjællands Politi.
Politiet vil ikke ud med, hvor høj en promille, kørelæreren havde torsdag formiddag. Kun at den var over den grænse, som gælder for spirituskørsel.
"Der er en ren spritsag på det her, og om det også får konsekvenser for sit fremtidige virke, tør jeg ikke sige," siger Carsten Andersen.