Passagerer til og fra Københavns Lufthavn kan ånde lettet op. Den strejke, som var varslet, er ikke kommet endnu.
Ifølge den venstreorienterede hjemmeside modkraft.dk ville Københavns Lufthavn i Kastrup blive ramt af strejke her til formiddag.
Det mener man dog ikke i lufthavnen. Pressechef Søren Hedegaard oplyser her til morgen, at de ganske vist har hørt rygterne, men at der er indtil videre er normal drift til og fra lufthavnen.
De ansatte, der overvejer at strejke, er utilfredse med udsigten til efterlønsreformer og den allerede vedtagede lavere dagpengeperiode på to år.
Strejke har her til morgen ramt bustrafikken i dele af landet. Busdriften i blandt andet København, Aalborg og Esbjerg er indstillet.
Skraldemænd og havnearbejdere rundt om i landet har ligeledes nedlagt arbejdet her til morgen.