Ferier, direktørbil og shoppingture til Paris.
Erik Skov Pedersen, som danner par med den konservative toppolitiker Henriette Kjær, havde råd til det hele.
Et luksusliv på første klasse.
Der var kun et problem: Han havde på ingen måde råd til det.
Det fortæller erhvervsmandens mor, Yvonne Gerda Pedersen, i dagens udgave af B.T. Den pensionerede læge har ved flere lejligheder kommet sin økonomisk trængte søn til undsætning med enorme pengebeløb, lyder det.
"Engang ringede han fra Sydfrankrig og sagde, at han ikke havde råd til benzinen hjem. Om jeg ikke kunne overføre 5.000 kroner til ham med samme," fortæller den 72-årige kvinde, som i dag anklager sin søn for dokumentfalsk og bedrageri.
"Jeg har lært at leve med, at den million, jeg har lånt Erik og Henriette, er tabt. De penge får jeg aldrig tilbage," tilføjer hun.
Yvonne Gerda Pedersen hjalp sin søn økonomisk med tanke på sine børnebørn, lyder det. Men nu stopper hjælpen brat.
"Grænsen er nået, når han svindler bag min ryg. Jeg må nok erkende, at min søn har en karakterbrist," lyder det.
Politiet vil ikke efterforske Yvonne Gerda Pedersens anklager mod Erik Skov Pedersen på grund af sagens forældelsesfrist.
Kilde: B.T.