Administration 

Jobcenter fastholder arbejdsløse i ledighed

Tre malere på Fyn har været gennem et besynderligt forløb, hvor jobcentret i Odense har forsøgt at fastholde dem i ledighed. (Foto: Foto: Iris - Ritzau/Scanpix.)

Tre arbejdsløse malere på Fyn fandt selv nyt arbejde. Alligevel kontaktede jobcentret i Odense efterfølgende deres nye chef og tilbød løntilskud - altså et støttet job. "Uhyrligt" mener fagforening og forlanger forklaring.

Det kommer næppe bag på ret mange, at jobcentrenes primære opgave handler om at hjælpe ledige i arbejde. Men i Odense rejser Malernes Fagforening nu tvivl om, hvorvidt kommunens jobcenter har forstået den opgave.

Det sker på baggrund af tre sager, hvor arbejdsløse malere af selv har fundet helt almindeligt arbejde – og efterfølgende har oplevet, at jobcentret har kontaktet den nye arbejdsgiver for at gøre opmærksom på, at den pågældende maler faktisk kunne ansættes i et job med løntilskud.

Læs mere: Maler Tania var bange for ny chefs reaktion

Anne-Mette Markussen, formand i Malernes Fagforenings afdeling i Fyn-JyllandSyd, kan til nød måske forstå, at enkelt sag behandles på denne måde. Men tre sager – måske flere – tegner et uheldigt mønster.

- Det virker som om, jobcentret forsøger at fastholde vores medlemmer i ledighed i stedet for at få dem i arbejde. Og det kan jo slet, slet ikke være meningen. Faktisk er det ret uhyrligt. Når man er ansat i job med løntilskud, står man jo stadig registreret som ledig og skal gå til møder og søge arbejde og optjener ikke timer til en eventuel periode på dagpenge, siger Anne-Mette Markussen.

Fra job til løntilskud

Den første af de tre sager stammer fra september forrige år og drejer sig om en kvindelig maler, der efter en periode som arbejdsløs selv fandt arbejde. Men det blev – angiveligt på initiativ af jobcentret – ændret til ansættelse med løntilskud. Den sag har Malernes Fagforening klaget over, og den ligger nu til behandling i  Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR).

De to seneste tilfælde er dugfriske.

De seneste to tilfælde af den mærkelig praksis i Odense stammer fra i år. Det ene handler om en mandlig maler, som ville udnytte sin ledighed til at skifte branche. Det blev aftalt, at han skulle i virksomhedspraktik hos en vognmand fra 2.-29. maj i år, men allerede 11. maj havde han overbevist arbejdsgiveren om sine talenter og blev tilbudt fast ansættelse. Også her blev arbejdsgiveren kontaktet af jobcentrets virksomhedskonsulent – og nu er den pågældende ansat med løntilskud frem til 12. august.

Den andet tilfælde handler om en ung kvinde, som efter fire måneders ledighed havde held til selv at finde arbejde. Også her henvendte jobcentret sig til hendes nye arbejdsgiver, men her holdt man fast i aftalen om ordinær ansættelse.

Formanden for Malernes Fagforening Anne-Mette Markussen har nu bedt Odense Jobcenter forklare de tre forhold – og samtidig også bedt om en reaktion på en næsten identisk sag, hvor en mandlig maler blev tilbudt ansættelse med løntilskud i det firma, der netop havde fyret ham. Også her skete det på initiativ fra jobcentret, men den pågældende maler ville ikke ansættes som billig arbejdskraft og fandt selv ordinær beskæftigelse hos en anden mester.

LO: Det er grotesk

LO Fyn er blevet orienteret om sagen og har på den baggrund bedt medlemsforbundenes a-kasser undersøge, om de har oplevet tilsvarende eksempler.

- Umiddelbart er det jo helt grotesk. Medmindre der er tale om en fejl, skal jobcentret straks ændre sin praksis, siger Helle Nielsen, der er formand for LO Fyn.

Hun suppleres af Anne-Mette Markussen:

- I øvrigt burde ingen malere være i løntilskud nu. Det er jo højsæson i vores branche. Og så er det i øvrigt fint, at der – som det fremgår af forløbet – trods alt findes firmaer, der ikke lader sig lokke af billig arbejdskraft, men står vagt om malerfaget og fair konkurrenceforhold.

Med en arbejdsløshedsprocent på 5,4 ligger Odense Kommunes ledighed et godt stykke over landsgennemsnittet på 4,1. Kun seks kommuner har højere ledighed end Odense.

Direktøren: Det lyder mærkeligt

- Umiddelbart lyder det jo mærkeligt. Og som det beskrives forstår jeg godt, de involverede er forundrede over det, de har oplevet.

Sådan lyder den umiddelbare kommentar fra René Junker, der er direktør i Odense Kommunes Beskæftigelses- og Socialforvaltning, til anklagerne fra Malernes Fagforening.

René Junker blev allerede konfronteret med sagen forrige uge, da Anne-Mette Markussen, formand for Malernes Fagforening, henvendte sig til ham telefonisk og på mail. Det kom der ikke meget ud af. Men efter at Avisen.dk har talt med ham, og han endnu en gang har talt med Anne-Mette Markussen har han lovet, at han nu vil undersøge omstændighederne.

- Når en ledig får et ordinært job, er han eller hun jo ude af vores system. Længere er den ikke, siger René Junker til Avisen.dk – uden at have et bud på, hvad der er gået galt.

Kan det skyldes dårlig kommunikation mellem kommunens virksomhedskonsulenter og sagsbehandlere? Eller får dine konsulenter bonus for at få ekstra mange i løntilskud?

- Nej, nej, nej. De får selvfølgelig ikke bonus. Vi kan sagtens bruge de løntilskuds-stillinger til andre ledige, siger René Junker.

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

Alexandre de Girardier
Nyheder

Ny attraktion i Sorø: Ingemann males på kæmpe silo

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden

Gnags
Underholdning

Dansk musiklegende siger farvel: Nu er det slut

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Ny stor undersøgelse: Så tilfredse er forældrene med dagtilbud

Rune Mørch
Underholdning

Rune har sat sig et vildt mål: 100 koncerter på 100 dage

projektet
Nyheder

Hvis krisen rammer: 2.000 unge skal lære, hvad de skal gøre

festuge Århus
Underholdning

Aarhus bliver én stor scene: Her er noget af det, du kan opleve

villaen
Kendte

Købte villaen for 13 millioner: Nu vil kendt kunsthandler have 18,5

alliancen
Nyheder

Ny nordjysk alliance vil have større indflydelse på Christiansborg

told
Nyheder

Falske bildele strømmer ind: Antallet er næsten fordoblet på ét år

dansk politi
Krimi

Lastbilchauffør gik amok: Spyttede og slog turister

Jeanette Nordahl
Film og TV

Instruktør skaber psykologisk drama om Vridsløselille Statsfængsel

Jan Herskov
Nyheder

Elev truet med kniv på campus: DF kræver svar i alvorlig Køge-sag

dansk politi
Krimi

Vold i Rødovre: Politiet søger vidner

Mikkel Jørgensen
Nyheder

Mikkel døde i Afghanistan: Nu får han en vej opkaldt efter sig

apple logo
Krimi

Kunde opdagede falske høretelefoner: Politiet fandt over 1.000 kopivarer

grafik
Nyheder

Her er det mest stillede spørgsmål på sexlinien

åbent his i Rødovre dyreværnet
Dyreliv

Dyrevenner inviteres indenfor: To internater holder åbent hus

Umut Sakarya
Mad og drikke

Prisen på et glas vand deler vandene: Bør det være gratis?

Morten Axel Pedersen
Nyheder

Klar melding om AI og fremtidens arbejdsliv: Alle bliver berørt

el mobil app
Nyheder

Her er strømmen oftest billigst: Fire timer skiller sig ud

Stouby dronefoto
Nyheder

Dansk landsby løber med fornem titel

tandlæge
Sundhed

Det er ikke kun tandlægeskræk, der holder patienterne væk

mand med mobil på strand
Rejser

Få en gratis ferie til Grækenland: Der er bare én særlig betingelse

Havnen i Assens
Nyheder

Stor aktivitet på Assens Havn: 18 skibe på vej med sten

Fotocollage med børn
Nyheder

Nu skal frikvarteret ændres på skolerne i Odense

KBH byret
Krimi

Politi slår til mod netværk: Mistænkt for hvidvask af over 100 millioner

retten i Roskilde
Krimi

48-årig pædagog dømt for grooming af otteårig

Måneformørkelse
Nyheder

Kig mod himlen fredag morgen: Månen bliver næsten helt formørket

Pernille Schefte og Josephine Vildgaard
Livsstil

80 beautybrands rykker ind i Forum København

Sportstape
Nyheder

Har du sportstape derhjemme? 8 produkter dumper PFAS-test

Gudenå
Krimi

Nyt i drabssag: Politiet efterlyser ejer til batteri

arbejde på broen
Nyheder

Bilister skal forberede sig på kø på Øresundsbron

Floor is made of lava
Underholdning

Dansk band gør comeback efter 13 år

Flisen afsløres i 2025
Kendte

En af disse otte får sin egen flise på Frederiksberg Allé

heltene
Nyheder

Jette og Louise gjorde en ekstraordinær indsats: Nu hædres de af politiet

bilist i KBH
Nyheder

Se listen: Det her får danske bilister helt op i det røde felt

øl
Nyheder

Nye tal: Alkohol fylder meget i de unges feed

voksen med barn
Nyheder

Denne indsats sænkede skolefraværet med 31 procent

vegetarkantinemad
Nyheder

Afstemning: Hvad synes du om mindre kød i kantinen på dit arbejde?

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod partnere online: Her er hele serien

retten i Næstved
Krimi

53-årig farmor dømt for årelang mishandling af barnebarn

Østre LAndsret
Krimi

Skød rival i ryggen: Dommen fastholdes

Trelleborg
Underholdning

Harald Blåtand vågner: Borg genopstår på Trelleborg

Manus
Nyheder

Matador var under hammeren: Manuskripter skiftede ejer

Grafik Mørke online fællesskaber
Krimi

Mørke miljøer online: Seksuelle overgreb mod partner deles med andre

el
Nyheder

Tilliden er væk: Kunderne vil ikke betale el-regningen aconto

retten i Horsens
Krimi

Hadforbrydelse: Kvinder overfaldet og slået med kølle