Administration 

I opgør med Løhdes folk: Overraskende støtte til politiforbund fra Pind

(Foto: Foto: Bidstup, Sabroe, Lindhardt7Scanpix)

Det var ikke den tidligere justitsminister Søren Pinds opfattelse, at de nye politikadetter skulle ansættes uden strejkeret. Politiforbundet har netop varslet konflikt i protest mod, at staten vil nægte de nye kadetter ret til at strejke.

Justitsminister Søren Pape (K) er tavs. Innovationsminister Sophie Løhde (V), der er øverst ansvarlig for de statsansattes arbejdsvilkår, siger heller ikke et ord. Det eneste medlem af regeringen, der har ytret sig i striden om de nye politikadetters ret til at strejke, er uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V).

Det var Søren Pind, der i sin sidste tid som justitsminister i november i fjor indgik den politiske aftale om de nye politikadetter, som fra september skal aflaste pressede betjente med blandt andet grænsekontrol.

Forhandlingerne om kadetternes overenskomst er imidlertid gået så meget i hårdknude, at Dansk Politiforbund netop har taget det dramatiske skridt og varslet konflikt over for den statslige arbejdsgiver, Moderniseringsstyrelsen.

Stridens kerne er strejkeretten, som politiforbundet står fast på skal være en del af den nye overenskomst - på linje med andre overenskomster - men som Moderniseringsstyrelsen afviser at give de nye kadetter. Og det er netop strejkeretten, som Søren Pind nu overraskende ytrer sig om. 

På Twitter spørger formanden for Dansk Politiforbund, Claus Oxfeldt, direkte Søren Pind, om det var den tidligere justitsministers opfattelse, 'at politikadetter skulle ansættes uden mulighed for at strejke'.

Nej, lyder Søren Pinds svar til Oxfeldt umiddelbart efter. Efter at betjentenes formand har kvitteret for svaret, uddyber Søren Pind: 'I så fald skulle de have været tjenestemænd.' I dag er betjente oftest ansat på tjenestemandsvilkår og dermed uden ret til strejke. 

Artiklen fortsætter under billedet

Overfor Avisen.dk kalder Claus Oxfeldt det 'interessant' og 'vanvittig spændende', at Søren Pind sender andre signaler end Moderniseringsstyrelsens forhandlere:

- Der er tilsyneladende ikke enighed hele vejen rundt. Det virker, som om tingene ikke har været koordineret mellem Christiansborg og Moderniseringsstyrelsen. Og det må da give stof til eftertanke, at den tidligere justitsminister som var der, da aftalen om politikadetterne blev lavet, ikke har samme opfattelse som Moderniseringsstyrelsen, siger Claus Oxfeldt. 

Konfliktvarslet, som Dansk Politiforbund og en række andre faglige organisationer i forhandlingsfællesskabet CO10 sendte til Moderniseringsstyrelsen torsdag, betyder, at medlemmer af de involverede organisationer ikke må lade sig ansætte som politikadetter. 

Af de 54 elever, der netop nu er i gang med uddannelsen, er de 48 medlemmer af Dansk Politiforbund og således afskåret fra at lade sig ansætte i de nye job. Dermed vil de betjente, der i øjeblikket står for grænsekontrollen i Rødby og i Sønderjylland, ikke blive aflastet pr. 1. september, som det ellers var planen, hvis der ikke er fundet en løsning på striden til den tid. 

Da kadeteleverne begyndte på deres seks måneder lange uddannelse i marts, understregede justitsminister Søren Pape, at der kun er 'et politi i Danmark', og han manede rygter om, at kadetterne skulle være 'sådan en slags b-politi' til jorden.

- Det er ikke bare forkert - det er direkte uanstændigt overfor en ny og vigtig medarbejdergruppe, som får politimyndighed, og som Danmark er afhængig af, hvis vi fortsat skal være et af verdens mest trygge og sikre lande, erklærede Søren Pape ifølge dr.dk.

Hos Søren Pape i Justitsministeriet henvises spørgsmål om kadetternes strejkeret i dag til Moderniseringsstyrelsen, der tager sig af statens overordnede arbejdsgiveropgaver. En tilsvarende melding kommer fra innovationsminister Sophie Løhde, der er øverste chef for styrelsen.

I Moderniseringsstyrelsen gentager direktør Poul Taankvist sin skriftlige kommentar fra torsdag, hvor han beklager, at Dansk Politiforbund har forladt forhandlingerne. Direktøren tilføjer, at styrelsen har 'et stort ønske' om at fortsætte forhandlingerne.

Umiddelbart er der imidlertid ikke tegn på tøbrud. 

- Vi vil ikke være med til, at man kan ansættes på overenskomst i politiet uden strejkeret. Det holder simpelthen ikke. Og det er helt principielt for os. Så må man ansætte kadetterne som tjenestemænd, fastholder Claus Oxfeldt. 

På Christiansborg er retsordførerne fra Konservative og Socialdemokratiet tilbageholdende med at kommentere på strejke-striden. Trine Bramsen (S) understreger, at hun ikke vil blande sig i forhandlinger, som ifølge 'den danske model' varetages af arbejdsmarkedets parter.

-Det er en uskik, hvis politikere begynder at blande sig i noget så vigtigt som den danske model, siger hun.

De Konservatives retsordfører, Naser Khader, er også fåmælt:

- Det er arbejdsmarkedets parter, der forhandler. Men det vil ikke være godt med vagter, der pludselig forlader grænsen, fordi de går i strejke, siger Naser Khader. 

Claus Oxfeldt

 

 

 

 

 

 

 

 

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen