Krisen ramte i 2010 flere end halvdelen af landets butikker. Enten i form af fyringer eller fordi medarbejdere blev frataget personalegoder.
Det viser en undersøgelse, som Epinion har foretaget for HK Handel blandt 559 medarbejdere indenfor handelsområdet.
Seks ud af ti arbejdspladser er blevet direkte ramt af krisen, de fleste har oplevet fyringer.
"Det er tydeligt, at mange fortsat føler sig presset på grund af krisen. Undersøgelsen er derfor også et vigtigt signal til politikerne om, at det er alt for tidligt at vende blikket bort fra dette problem," siger Jørgen Hoppe, der er formand for HK Handel.
Han påpeger, at de ansatte begynder at stille færre krav til deres arbejde.
Hver femte er således parat til at påtage sig ekstra vagter og overarbejde. Hver tredje svarer i undersøgelsen, at de generelt anstrenger sig mere i dagligdagen for at mindske sandsynligheden for, at de selv mister jobbet.
56 procent af de adspurgte i undersøgelsen forudser, at krisen vil fortsætte uændret eller endda forstærkes i 2011.