Flere hundreder bornholmere fik vandskader i morgenens skybrud.
Ifølge uofficielle målinger faldt der 110 millimeter vand i løbet af de par timer, hvor det i morges regnede på øen.
Og det har for alvor givet travlhed hos Bornholms Brandforsikring, hvor en stor del af bornholmerne er forsikret.
Allerede før medarbejderne mødte på arbejde i morges startede opkaldene, forklarer administrerende direktør Poul Friis Møller.
"Kunderne ringede til vores medarbejdere privat før åbningstid, og siden har telefonerne ringet og ringet," fortæller han til Newspaq.
Der har været så travlt, at selskabet ikke har en præcis optælling af de mange skadesanmeldelser - men de skal tælles i hundreder, siger Poul Friis Møller.
"Alle har siddet ved telefonerne - selv de nye kontorelever, der startede i går. Vi kæmper for at nå det hele," siger han.
Det er mest vand i kælderen, der har givet borgerne problemer, fortæller Poul Friis Møller.
Beredskabskorpset er blevet sat ind på Bornholm for at hjælpe med at pumpe vand væk, og samtidig arbejder Falck på højtryk for at hjælpe nødstedte borgere.