Administration 

Heidi er i ressourceforløb: Det er helt gak-gak

Heidi L. Pedersen har kun fået det dårligere af at være i det ressourceforløb, der ellers skulle bringe hende tættere på arbejdsmarkedet. (Foto: Privatfoto)

Heidi L. Sørensen har siden 2014 været i ressourceforløb. Det har kun givet hende et værre liv.

Artikel opdateret klokken 10.05: Det fremgik tidligere, at Heidi L. Sørensen har været i ressourceforløb siden 2012. Det er ikke korrekt. Hun har været i ressourceforløb siden 2014.

- Det handler bare om at parkere os på den laveste ydelse. Det her ressourcehalløj gør ikke noget godt for mig.

Sådan siger den 43-årige fynbo Heidi L. Sørensen om det ressourceforløb, hun har været i siden 2014. 

Ressourceforløb skal ifølge beskæftigelsesministeriet "hjælpe sårbare og udsatte personer videre i livet og ind på arbejdsmarkedet". En ny rapport viser dog, at det kun er 1 procent af dem, der var i ressourceforløb i 2014, der har et arbejde i dag. 

Heidi L. Sørensen er ikke sårbar eller udsat, men hun kan ikke arbejde på grund af en dårlig ryg. Hun føler på ingen måde, at ressourceforløbet hjælper hende eller bringer hende tættere på et arbejde. Tværtimod.

- De kan se hele mit arbejdsliv i mine papirer. Det er ikke længe, jeg har gået ledig, men min krop kan ikke mere. Det er gak-gak at sende mig ud i ressourceforløb for at gøre mig bedre arbejdsmæssigt, siger Heidi L. Sørensen.

Vognmand, receptionist og ridelærer

Heidi L. Sørensen har arbejdet, siden hun var 14. Hun er sproglig student fra gymnasiet, men i mange år brugte hun ikke den uddannelse. I stedet arbejdede hun som vognmand. Hun havde købt en kontrakt af sine forældre og startet eget firma. Ved siden af havde hun en lille rideskole, hvor hun hver uge underviste 65 elever. 

- Jeg elsker at lave noget, siger Heidi L. Sørensen.

I 1997 fik Heidi L. Sørensen dog en knæskade på arbejdet. Derfor måtte hun droppe sit firma. Hun vendte tilbage til skolebænken og tog en uddannelse som receptionist.

Hun blev aldrig færdig med uddannelsen, fordi hun ikke kunne finde en praktikplads. Arbejde som receptionist kunne hun til gengæld godt finde. Først et vikariat, så rigtig arbejde hos Blommenlyst Kro, inden Heidi L. Sørensen blev headhuntet til at starte et callcenter for Albani.

Senere fulgte Heidi L. Sørensen sin forlovede til Jylland og fandt også arbejde der. Da de blev skilt, flyttede hun tilbage til Fyn sammen med sine to sønner og fik arbejde som kørselsdisponent inden den økonomiske krise bankede på med fyresedler til hende og kollegaerne. Hun begyndte derfor på skolebænken igen - først som lærer og siden som serviceøkonom.

Sygemeldt og mistænkeliggjort 

I 2011 fik Heidi L. Sørensens ældste søn en sygdom i tarmsystemet. Heidi L. Sørensen blev indlagt sammen med sin søn på OUH, og her opdagede lægerne, at hun heller ikke havde det så godt. Hendes ryg så skidt ud, og en læge spurgte, om hun nogensinde havde fået den tjekket:

- Jeg har altid tænkt, at så længe det knager og knirker, så holder det, siger Heidi L. Sørensen.

Det gjorde det bare ikke længere. Det viste sig, at Heidi L. Sørensen havde mange forskellige skader på sin ryg. En læge på et specialcenter mente, at var skader man normalt først så, når folk var 70 år gamle.

Heidi L. Sørensen havde taget ved i sit liv, og det havde sat sine spor. Hun måtte droppe uddannelsen og gå på sygedagpenge. 

- Så kommer man ind i det forbandede system, hvor man bliver mistænkeliggjort, som om man ikke fejler noget, men bare ikke gider lave noget, siger hun.

Meningsløst ressourceforløb

Siden da har Heidi L. Sørensen været i gennem et ressourceforløb, der kun skulle vare et år, men endte med at tage otte måneder ekstra.

Hun blev med egne ord "parkeret" på et beskyttet værksted, hvor hun side om side med andre sygemeldte, sindslidende og folk, der manglede arme og ben, skulle putte skruer og søm i sorteringsæsker.

- Det var fint nok. Det var nogle søde mennesker og nogle søde chefer, men kommunen parkerede os bare der, fordi de ikke vidste, hvad de skulle gøre med os.

Siden bragte ressourceforløbet Heidi L. Sørensen i jobprøvning på et arkiv, men hun kunne ikke holde til at være der. Køreturen i bil dertil var så lang og hård, at Heidi L. Sørensen havde svært ved at klare arbejde efterfølgende. Hun blev derfor tilbudt at få en seng med i praktikken

- Men det synes jeg altså ikke er værdigt, siger Heidi L. Sørensen.

Nyt forløb

Heidi L. Sørensen har været hos en speciallæge på et rygcenter i 13 uger. Hun har udtalelser fra sin egen læge og en smerteklinik. Hun har resultater fra MR-Scanninger og røntgenbilleder. Alle har de den samme konklusion: Det er varige skader, og der er ikke mere at gøre for Heidi L. Sørensen.

Alligevel var det første ressourceforløb ikke bevis nok på, at Heidi L. Sørensen ikke kan arbejde. Derfor skal hun nu i et nyt ressourceforløb på to år. Som del af det, har hun i 12 uger været til fysioterapeut, men der har hun kun fået det værre af, og hendes gamle arbejdsskade fra 1997 er sprunget op.  

Hun vil gerne arbejde, men som det er i jobprøvningerne med bestemte tider på bestemte dage, kan hun ikke holde til. Hendes helbred svinger op og ned, så det ville være bedre, hvis hun selv kunne bestemme arbejdstiderne. Hun kunne sagtens forestille sig at hjælpe en lokal håndværker med regnskabet nogle timer om måneden.

- Jeg vil bare gerne have pension. Man må jo godt arbejde lidt på førtidspension, og så kunne jeg føle, at jeg kunne bruges til noget. Som det er nu med ressourceforløbet, risikerer jeg om et år eller to at sidde i en rullestol.

Hun kalder kommunens tilbud for frivillig tvang, for hvis hun ikke benytter dem, smækker pengekassen i.

Dårligere helbred og økonomi

Heidi L. Sørensen har skrevet et brev om sin situation til socialminster Mai Mercado. Socialministeren henviser til sin kollega beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen, som Heidi L. Sørensen nu venter på svar fra.

- Jeg ved, at den tidligere minister blev ved med at sige, at kommunerne fejlfortolker loven, men så er loven sgu skrevet forkert. Det kan ikke være rimeligt, at folk som mig, der kun kan arbejde en halv time om ugen, ikke kan få sin pension, fordi det ikke er "bevist" godt nok ifølge kommunen, at jeg ikke kan arbejde, siger Heidi L. Sørensen.

Hun har kun fået det værre af det forløb, der ifølge politikerne skal hjælpe hende.

Heidi L. Sørensen plejede at være eliterytter, gik til skydning, spillede i Odense Postorkester - ingen af tingene kan hun længere.

Livet som alenemor til to knægte er også svært at overskue. På og efter dagene i jobprøvning har hun ikke megen energi. Så det er svært at deltage i børnenes fritidsaktiviteter som tilskuer, og tit må hun køre hjem kort efter ankomst.

Det seneste forløb hos fysioterapeut tærede så hårdt på hende, at hendes forældre kom og hjalp med at gøre rent og lave mad nogle af dagene, fordi de kunne se, at det ikke gik så godt.

- Det er ikke rimeligt, at to mennesker på over 60 år skal komme og hjælpe deres datter, siger Heidi L. Sørensen, der også er ramt økonomisk.

Ydelsen på ressourceforløb svarer til en kontanthjælp, og det er en del færre penge end den løn, som Heidi L. Sørensen fik tidligere, og den førtidspension hun gerne vil have. 

- Julen er et helvede, siger Heidi L. Sørensen, der har søgt samtlige foreninger, der leverer julehjælp. 

Hun har også måtte sige til ungerne, at julegaverne bliver mindre i år. 

- Så siger den mindste, at julen handler ikke bare om gaver. Det er altså ikke sjovt og gør ondt helt indeni, siger Heidi L. Sørensen. 

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre