Sjældent har vejen til en Grand Prix-finalesang været så lang, som i år. Først to semifinaler inden den store finale foran 4.000 ellevilde publikummer i Forum Horsens - en rigtig musikby, der har huset store navne som Paul McCartney, R.E.M, Madonna og Rolling Stones.
Men lørdag aften var det endelig tid til at finde vinderen af Melodi Grand Prix 2007. Endelig tid til at finde den sanger, der skal skrive sig ind i rækken af Melodi Grand Prix-stjerner:
Gustav Winckler og Birthe Wilke, Grethe og Jørgen Ingemann, Mabel, Tommy Seebach, brødrene Olsen, Rollo og King - blot for at nævne nogle.
Den nye dreng i klassen blev DQ - alias Drama Queen - alias Peter Andersen, der vandt med fest-og-farver-sangen af samme navn. Og det endda på et wildcard, fordi han oprindelig ikke kom videre fra semifinalen.

DQ - alias Peter Andersen - da han trykkede den af i Forum Horsens. Foto: Claus Sjödin
- For helvede, hvor er det sindssygt. Tusind tusind tak. I er for vilde. Det er jo helt gak. Jeg har været i Finland før - der var klædt ud som Pluto. Men nu ligger vi hjernerne i blød, og så laver vi det ondeste show i Finland, sagde DQ med bævrende stemme fra scenen i Forum.
Og der var god grund til at stemmen knækkede en smule over, for det var et usædvanligt spændende Grand Prix, der først blev afgjort, da de sidste stemmer blev læst op. Det hele begyndte med Region Nordjylland, der gav topstemmer til DQ. Dernæst blev det Region Midtjyllands tur, der gav topscore til James Sampson.
Så blev det Region Syddanmarks tur. Regionen gav 10 point til Drama Queen og 12 point til James Sampson, og så havde DQ og Sampson lige mange point inden de to sidste regioner.
Region Sjælland gav 10 point til James Sampson, mens Drama Queen fik maksimumpoint. Og så var hele Danmarks transvestit foran med to point, og Sascha Dupont fik lov til at afgøre det hele. Og på vegne af Region Hovedstaden gav hun toppoint til årets Grand Prix-vinder, DQ.
Nu vil kun tiden vise, om DQ skriver sig ind i Grand Prix-historien eller forsvinder i glemslen, når Grand Prix-feberen har lagt sig og den internationale finale i Helsinki til maj er vel overstået
Og så er spørgsmålet i øvrigt, hvem der var de egentlige stjerner ved Grand Prix-festen i Horsens? Var det Take That, der var pauseunderholdning med hittet Patience, eller var det DQ
Bedømt på publikums reaktion i Forum Horsens, er der flere der vil gå rundt og nynne med på Drama Queen end på Patience.

Peter Andersen som drag queen en Drama Queen. Foto: Claus Sjölin.
Sådan endte Dansk Melodi Grand Prix 2007:
1. DQ - Drama Queen
2. James Sampson - Say You Love Me
3. Så nær som nu - Stig Rossen
4. It s a beautiful day - Katrine Falkenberg
5. Listen to love - Jacob Andersen
6. Two are stronger than one - Me & My
7. Meaning of life - Danni Elmo
7. Copenhagen Airport - Annette Heick
7. Fly - Annika Askman
7. Vi elsker bare danske piger - Jørgen Olsen
1957: Skibet skal sejle i nat, Gustav Winckler og Birthe Wilke
1958: Jeg rev et blad ud af min dagbog, Raquel Rastenni
1959: Uh, jeg ville ønske jeg var dig, Birthe Wilke
1960: Det var en yndig tid, Katy Bødtger
1961: Angelique. Dario Campeotto
1962: Vuggevise, Ellen Winther
1963: Dansevise, Grethe & Jørgen Ingmann
1964: Sangen om dig, Bjørn Tidmand
1965: For din skyld, Birgit Bruel
1966: Stop, mens legen er go , Ulla Pia
1978: Boom boom, Mabel
1979: Disco Tango, Tommy Seebach
1980: Tænker altid på dig, Bamses venner
1981: Krøller eller ej Tommy Seebach & Debbie Cameron
1982: Video video, Brixx
1983: Kloden drejer, Gry
1984: Det lige det, Hot Eyes (Kirsten & Søren)
1985: Sku du spør fra no n, Hot Eyes (Kirsten & Søren)
1986: Du er fuld af løgn, Trax
1987: En lille melodi, Anne Katrine Herdorf
1988: Ka du se hva jeg sa ?, Hot Eyes (Kirsten & Søren)
1989: Vi maler byen rød, Birthe Kjær
1990: Hallo Hallo, Lonnie Devantier
1991: Lige der hvor hjertet slår, Anders Frandsen
1992: Alt det som ingen ser, Kenny & Lotte
1993: Under stjernerne på himlen, Tommy Seebach
1995: Fra Mols til Skagen, Aud Wilken
1996: Kun med dig, Dorte Andersen & Martin Loft
1997: Stemmen i mit liv, Kølig Kaj
1999: Denne gang, Trine Jepsen & Michael Teschl
2000: Smuk som et stjerneskud, Brødrene Olsen
2001: Der står et billede af dig på mit bord, Rollo & King
2002: Vis mig hvem du er, Malene W. Mortensen
2004: Sig det løgn, Tomas Thordarson
2005: Tænder på dig, Jakob Sveistrup
2006: Twist of Love, Sidsel Ben Semmane
2007: Drama Queen, DQ
Understregede sange har vundet det internationale Melodi Grand Prix.
Der har været flere huller i den danske Melodi Grand Prix-historier. Først fra 1967 til 1977, da Danmark ikke ville med til det internationale Grand Prix, og derfor blev der ikke afholdt et dansk.
I årene 1994, 1998 og 2003 var Danmark heller ikke. Disse gange dog ikke af egen fri vilje, men Danmark var udelukket på grund af få point i Grand Prix erne året før.