De Grammy-nominerede hitmagere Gnarls Barkley tager på udflugt i de seneste 100 års kulturhistorie i deres næste video.
Duoen er digitalt blevet tilføjet optagelser af militærkup, berømte jazz- og soulkoncerter samt Altamont og Woodstock festivalerne.
Herudover skulle de også have lavet deres helt egen version af Beatles tegnefilmen ’Yellow Submarine’, som i deres version hedder ’Baron Von Countercultures Groovy Purple Dirigible’.
Den kendte skuespiller Dennis Hopper får også lov til at være med i løjerne. Han spiller en musik-historiker, der fortæller om Gnarls Barkleys betydning i de seneste 100 år.
I videoen vil der også være klip, hvor de dukker op i andres videoer. De bryder for eksempel ind i David Bowies ’Let’s Dance’ og Michael Jacksons ’Thriller’.
Mens vi venter på den spændende video, kan man deltage i en ny, lettere bizar, konkurrence på bandets hjemmeside.
Man skal lave et haiku-digt, som enten skal omhandle ensomhed eller ananas. Eller begge dele.
Konkurrencen løber den næste uges tid, og præmien er endnu ikke offentliggjort.