Japans finansminister Shoichi Nakagawa tager nu konsekvensen af, at han fik en kop sake eller to for meget inden et pressemøde ved G-7 mødet i Rom.
I dag har ministeren ifølge CNN meddelt, at han trækker sig fra posten. Opsigelsen kommer, efter oppositionen truede med at kræve hans afgang.
På pressemødet i Rom virkede Shoichi Nakagawa stærkt beruset. Han talte snøvlende og var meget lang tid om at svare på journalisternes spørgsmål.
Nakagawa indrømmer, at han var beruset og undskylder episoden, men nægter at der var tale om "tung druk".
"Jeg havde skålet til mødet, og havde nippet til både rød- og hvidvin. Alkoholen må have virket sammen med den medicin, som jeg har spist mod forkølelse og det var derfor, jeg virkede på påvirket," siger Shoichi Nakagawa ifølge japanske medier.
Han afviser dog, at han har et problem med alkohol, og forklarer, at han udelukkende går for ikke at plette det vigtige arbejde i finansministeriet midt i den internationale, økonomiske krise.