Administration 

FTF: Arbejdgivere skal ikke pive over manglende arbejdskraft

FTF mener, at virksomhederne er for dårlige til at udnytte muligheder til rekruttering såsom jobcentre og Jobnet (Foto: Foto: Søren Bidstrup (Scanpix))

Forud for trepartsforhandlinger efterspørger Dansk Industri reformer, der sikrer kvalificerede medarbejdere. Arbejdsgiverne må gribe i egen barm, svarer FTF.

Allerede før trepartsforhandlingerne begynder igen på fredag, er parterne begyndt at tjatte til hinanden. 

Den nye runde skal handle om uddannelse og arbejdskraft. For nyligt uddelte erhvervs- og arbejdsgiverforeningen Dansk Industri (DI) det første hook. DI kræver, at politiske reformer skaber kvalificeret arbejdskraft til virksomhederne.

Det budskab går i paraderne hos hovedorganisationen FTF, der repræsenterer 450.000 offentlige og private ansatte. FTF uddeler i stedet en ørefigen til virksomhederne:

- Arbejdsgiverne skal passe på ikke at pive over, at de ikke kan få kvalificeret arbejdskraft. Opgaven ligger også hos arbejdsgiverne, der skal sikre mulighed for, at folk har de rette kompetencer og kan opkvalificeres, siger Bente Sorgenfrey, formand i FTF.

FTF har samtidig gravet tal frem fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, der viser, at virksomhedernes rekruttering er mangelfuld.

Fra efteråret 2013 til efteråret 2015 steg antallet af stillinger, der ikke bliver besat fra 12.000 til 16.000.

Undersøgelsen fra FTF viser også, at næsten halvdelen af virksomhederne ikke udnytter mulighederne i beskæftigelses-systemet. De har hverken slået stillingen op på jobcentrenes internetportal Jobnet eller taget kontakt til jobcentre, a-kasser eller fagforeninger.

Hos DI mener man, at det stigende antal ubesatte stillinger afspejler manglen på arbejdskraft. Og virksomhederne gør, hvad de kan for at rekruttere, lyder det fra DI:

- Der er rigtig mange, der bruger de nævnte ting. Især de virksomheder, der har haft succes med det og ved, at der findes ledige, der kan bestride jobbet. Der er også mange, der ikke bruger den kanal, og det kan være velbegrundet i det tilfælde, hvor de ved, der ikke er mange ledige, der passer på jobprofilen, forklarer underdirektør i DI Steen Nielsen.

Uenighed om ansvaret

Dansk Industri fastholder behovet for reformer:

- Situationen er den, at der et stigende antal af vores medlemmer, der har vanskeligt ved at rekruttere de medarbejdere, de har brug for, forklarer Steen Nielsen.

Han er bekymret for, at situationen fortsætter. Det kan føre til, at virksomhederne ikke får udført de ting, de har sat i værk, hvilket vil ramme den danske vækst.

Derfor vil DI have flere af dem, der står udenfor ind på arbejdsmarkedet. Det skal ske ved at presse dem, der er på offentlig forsørgelse. Samtidig skal nogle af dem, der er på arbejdsmarkedet, arbejde mere. Det kan man sikre ved at fjerne topskatten og lade folk beholde mere af det, de tjener. 

Ifølge arbejdsmarkedsforsker og professor ved RUC, Bent Greve, klinger DI's forslag lidt hult. 

- Det vil altid være sådan på et arbejdsmarked, at det ikke går op i en højere enhed, så arbejdsudbuddet matcher efterspørgslen. Men der står nogle uden for arbejdsmarkedet, som rigtig gerne vil ind, siger Bent Greve.

Han peger på, at der stadig er relativ høj ledighed blandt de nyuddannede. Samtidig var erhvervsfrekvensen blandt indvandrere og efterkommere stigende op til den finansielle krise. Det betyder, at der også er en masse arbejdskraft at komme efter der.

- Det handler også om, at virksomhederne er mere opsøgende. Jeg tror ikke man har brug for at ændre en masse. Arbejdskraften kommer helt automatisk, hvis virksomhederne efterspørger det, siger Bent Greve.

Brug for matchmaking og uddannelse

FTF, mener også, at virksomhederne skal blive bedre til at synliggøre deres behov på den lange bane. De oplever, at de lediges evner ikke passer med det, virksomhederne vil have:

- Vi har ledige, men kompetencerne efterspørges ikke. Derfor er det helt centralt, at vi får diskuteret uddannelse. Ellers sker der bare det, at vi i stedet for at ansætte dansk arbejdskraft får østeuropæisk arbejdskraft ind, advarer Bente Sorgenfrey.

Hun taler dermed ind i emnet for den næste runde i trepartsforhandlingerne. 

Hos Dansk Industri erkender man, at virksomhederne også har et ansvar, når det kommer til arbejdskraft:

- I forhold til arbejdskraft har virksomhederne en vigtig rolle i at hjælpe med at uddanne. Det vil sige at tage lærlinge og videreuddanne og opkvalificere, siger Steen Nielsen.

Virksomhederne skal være mere risikovillige

Når samtalen falder på rekruttering ophører enigheden dog blandt parterne.

Bente Sorgenfrey påpeger, at mens arbejdsgiverne har skudt med skarpt mod de lediges motivation, har de ikke selv taget ansvar. Derfor mangler der en diskussion omkring, hvordan de bliver bedre til at rekruttere.  

FTF frygter også, at virksomhederne er bange for at ansætte en arbejdsløs.  

- Vi kan konstatere, at der rekrutteres mere gennem netværk. De, der så ikke har nogle stærke netværk, risikerer, at de aldrig få en chance. Det kræver, at virksomhederne er risikovillige og griber knoglen, siger Bente Sorgenfrey.  

Steen Nielsen afviser, at det skulle betyde noget, om en ansøger er arbejdsløs eller beskæftiget.

- Virksomhederne kigger på kvalifikationerne. Jeg tror ikke på den præmis om, at der er ret meget at hente på det her område, siger Steen Nielsen.

Han afviser ikke, at der er et potentiale i en bedre rekruttering. Han tror bare ikke, at det er særlig stort. Derfor kommer man ikke uden om nogle gennemgribende reformer:

- Når der er nogle grupper, som ikke findes som ledige, er der trods alt grænser for, hvad virksomhederne selv kan gøre, siger Steen Nielsen og parerer FTF's udfald.

Næste runde i trepartsforhandlingerne indledes fredag.

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie