Der udspiller sig et større drama i toppen af det Internationale Håndbold Forbund (IHF), og nu er præsidenten i forbundet, Hassan Moustafa, muligvis på vej i retten.
Peter Mühlematter, der er forbundets generalsekretær, har nemlig afleveret en kæmpe bunke dokumenter til anklagemyndigheden i Schweiz, der ifølge ham selv beviser, at præsidenten står bag omfattende svindel med forbundets penge.
Anklageren overvejer nu, om dokumenterne kan bruges til at retsforfølge Moustafa.
"Jeg er underlagt tavshedspligt, og kan ikke sige mere. Hvis beviserne i sagen er i orden, så ender sagen naturligvis for en domstol," siger advokat og offentlige anklager Thomas Hofer til Politiken.
Peter Mühlematter vil have Moustafa fjernet fra forbundet.
"Hr. Moustafa har forbudt sig mod IHF's egne regler. Han har forbudt sig mod schweizisk lov. Han har gennem en årrække givet håndboldsporten et dårligt rygte, og jeg frygter, at det kun bliver værre, hvis han for lov at fortsætte på posten," siger han.
Moustafa har også været genstand for en del debat. For eksempel kom det for et år siden frem, at han havde brugt 2,6 millioner kroner af forbundets penge, men han kunne ikke fremvise nogen bilag.
Ifølge ham selv var pengene blevet brugt på flybilletter, som han ikke troede, at han skulle aflevere bilag for.