Det er kommet frem, at den 27-årige bundesligadommer Michael Kempter har været udsat for sexchikane af sin tidligere dommerchef Manfred Amerell.
Dommerforbundet er derfor i gang med en undersøgelse af den 62-årige Amarell, og nu har Kempter også indvilliget i at fortælle om skandalen.
"Først lagde han sin hånd på mit lår, og begyndte derefter at lade den vandre op ad bukserne mod midt skridt. Da han puttede hånden ned i mine bukser, tænkte jeg: "Hvad gør jeg nu?". Jeg ville ikke, men han gav ikke op," siger Kempter til den tyske avis Bild.
Den uanstændige opførsel fra dommerchefen har fundet sted mindst tre gange.
Kempter fortæller blandt andet, at Amarall også har forsøgt at kysse ham på munden og er dukket nøgen op foran hans hotelværelse midt om natten.
Dommerchefen har nu forladt sit job. Selv undskylder han sit exit grundet helbredsmæssige forhold og nægter sig desuden skyldig i anklagerne.