En fyret offentlig ansat skal have krav på at blive ansat i næste ledige stilling et andet sted i samme branche.
Offentlig ansatte vil på den måde få større jobsikkerhed. Det mener Forbundet af Offentligt Ansatte (FOA), ifølge Information.
Derfor skal fyrede offentligt ansatte genansættes i næste ledige job. Fagforbundet efterlyser nemlig en tryghedsreform. Timet lige inden de centrale trepartsforhandlinger.
"Det betyder, at vi gerne vil have sikkerhed for, at man behandler de ansatte på samme måde, som de store danske virksomheder gør. Det vil sige, at man gør noget ekstraordinært for at fastholde folk og i den udstrækning man afskediger, så udstyrer man folk med nogle kompetencer til at kunne spore sig ind på en anden type arbejde," siger FOA's formand, Dennis Kristensen, til Newspaq.
I det omfang at kommunen eller regionen ikke kan stille et nyt job til rådighed for den fyrede, skal personen ind i en såkaldt jobbank, hvorfra det er muligt at ansatte. Hvis det heller ikke får den ledige i job, skal kommunen bidrage med et økonomisk tilskud sådan at den ledige kan få relevant efteruddannelse, foreslår Dennis Kristensen.
På skoleområdet har man i mange år haft held med at genansætte fyrede, og Skolelederforeningens formand, Anders Balle, roser FOA's idé.
Kilde: Information