Det hjælper ikke, at Philips står bag nogle af verdens første fjernsynsapparater. Eller at det hollandske firma igen og igen får masser af stjerner og roser for sine tv-produkter.
Selskabet må alligevel nu sande, at tv ikke er det, man overlever på. Dårlig økonomi får derfor nu firmaet til at sælge sin produktionen af tv-apparater.
Det skriver BBC.
Produktionen af Phillips-fjernsyn skal nu laves af et joint venture, hvor det kinesiske TPV fremover vil eje 70 procent af produktionen. Philips vil eje de sidste 30 procent.
TPV producerer i dag bærbare computere og tv-apparater.
Den administrerende direktør i Phillips, Frans van Houten, der satte sig i chefstolen tidligere på måneden, har haft som topprioritet at finde en løsning på den dårlige tv-forretning. Og det er nu gjort.
Philips, der er Europas største elektronikproducent, har i ti år kæmpet for at få tv-kunderne til at købe endnu flere Philips-apparater, men uden held.
Firmaet kom ud med et nettooverskud på 138 millioner euro i første kvartal i år - det lyder måske af meget, men er imidlertid et fald på 31 procent.
Kilde: BBC