Georgien bøjer hovedet i nat.
Bøjer hovedet over tabte sønner, over ældre kvinder døende på ildelugtende sygesenge, over en hovedstad lagt i ruiner og over en fremtid, der lige nu ligner et uvejr med alt for mange lyn og tordenskrald rundt om hjørnet.
For nu er det krig i den tidligere russiske delstat. Og en krig, der formentlig vil være længe, splitte familier og koste alt for mange livet.
Søndag stod de samlede tabstal i konflikten på cirka 2000 dræbte, men det var ikke muligt at få tallet bekræftet.
Og selvom Georgien tilsyneladende er ved at trække sig ud af stridens kernepunkt – Sydossetien – så fortsætter russerne kampene.
»Der er ikke umiddelbart nogen vej tilbage til udgangspunktet,« sagde en kølig premierminister Vladimir Putin i en tv-tale nær tropperne i grænsebyen Vladikavkaz.
Krigen spreder sig
Målene for de russiske flyangreb var blandt andet Georgiens hovedstad og den enorme olieforsyning fra Aserbajan, der via Tbilisi, Georgien går videre til den vestlige verden.
»De vil have kontrol over de ruter, hvor vi fragter vores energi. De vil have havnene. De vil have infrastrukturen. Og mest af alt – så vil de smide os ud,« siger den georgiske præsident Saakashvili, der frygter et kup en af dagene.
I udbryderområdet Abkhasien blev der søndag også rapporteret om kampe og meget tyder på, at også nabolandet Ukraine vil blive involveret i krigen. Ukrainerne har foreløbigt nægtet russerne adgang til russernes egne militære havne, så længe kampene i Georgien står på. Det kalder Moskva for en »direkte trussel«. Det Hvide Hus advarer om, at det kan få et en »langvarig effekt« på forholdet mellem de to lande, hvis ikke Rusland trækker sig straks.
Den russiske topgeneral Anatolij Khrulev blev søndag ramt af fragmenter fra artillerigranater og hasteindlagt på et hospital. Rusland fortsætter dog angrebene med den næstkommanderende som øverst leder.
Og han lover kun én ting – fortsat krig.