Administration 

Far til fem: Anerkend dog, at vi knokler

Klokken er blevet 18, og det er spisetid hos familien Mann.Nogle gange 'går det bare op i hat og briller,' fortæller faren, Merlin P. Mann. Fra venstre ses Billie, Alice, Heidi, en legekammerat og den ældste datter Stella. (Foto: Ulrik Stavnsbjerg Offersen)

Familien Mann har travlt. Rigtig travlt. Med fire børn i alderen otte til tre og to job med svingende arbejdstid, har de en presset hverdag.

”Men hun har ødelagt mit Lego hus,” siger Stella på otte et halvt med en stemme, der er faretruende tæt på at skifte til gråd.

”Nej, jeg legede bare med det,” siger lillesøster Emily på seks. Hun råber lidt højere og mere skingert for at overdøve sin søster.

”Hey, nu tager vi det lige helt roligt,” siger far Merlin P. Mann med rolig og bestemt stemme.

Episoden er hurtig afblæst, og interviewet, der kører samtidig med madlavning, fjernsynet, en legekammerat der bliver hentet, æbler der skal snittes og borddækning, kan fortsætte.

Klokken nærmer sig ulvetime hos familien Mann i det indre København.

Her bor Heidi og Merlin P. Mann med deres fire børn – Stella, Emily og tvillingerne Alice og Billie på tre et halvt.

Heidi arbejder i gennemsnit 30 timer om ugen på alle tider af døgnet som assistance koordinator på en alarmcentral for rejseforsikring, mens Merlin P Mann er forfatter og styrer sin egen arbejdstid.

Den går ofte fra 9-16, med mindre han holder foredrag eller arbejdsrejser - noget der til tider kræver, at han er væk fra hjemmet flere dage af gangen.

Familien tæller også en voksen søn. Han hjælper sommetider med at hente de små søskende.

Fleksible arbejdstagere kræver fleksible institutioner

De er én ud af mange danske familier, der dagligt kæmper med at få familie- og arbejdsliv til at gå op i en højere enhed.

"Sidste vinter havde vi en periode på et par måneder med rigtig meget sygdom. Der var ikke én dag, hvor alle børnene kunne afleveres. Hver eneste dag var der mindst et sygt barn," fortæller Merlin P. Mann.

De hører igen og igen politikerne tale om, at alle skal være mere fleksible på arbejdet. De arbejder selv svingende arbejdstider, men samfundet følger ikke med, når behovet går den anden vej, mener parret.

Sygedagene er et eksempel. Et andet er pasningsmulighederne.

”Vi er heldige at have vores børn i en af Danmarks få døgnåbne institutioner. Det betyder, at vores børn har mulighed for at spise aftensmad eller sove på institutionen, når jeg arbejder skæve tidspunkter," siger Heidi P. Mann.

Det er ikke fordi børnene tilbringer flere timer i institutionen end andre børn, det er mere et spørgsmål om, hvornår der er behov for pasning, fortæller hun.

"Det er livsvigtigt for vores familie at have den institution, hvor børnene kender rutinerne og de voksne. Det giver tryghed og ro i vores situation, hvor hver eneste dag er benhård logistik for, at korthuset ikke ramler.” siger hun.

Politifolk, sundhedspersonale, togpersonale, detailansatte, journalister og selvstændige. Listen er lang over faggrupper, der hver dag arbejder på skæve tidspunkter. Derfor skal samfundet følge med, mener hun.

”Hvis arbejdsmarkedet skal være fleksibelt, og vi skal arbejde skæve tidspunkter, så skal samfundet følge med. Arbejdsgiverne vil gerne have os, når vi er effektive, og vi kan arbejde. Men når det skranter lidt, og børnene bliver syge, så vender den good-will hurtigt,” siger Heidi.

Mindre arbejde når børnene er små

Familien så gerne, at arbejdstiden kunne jongleres rundt: Mens poderne er små, kan der arbejdes mindre, og omvendt lægges flere timer på jobbet, når børnene er mere selvkørende.

”Hvis arbejdstiden var fleksibel, ville det sende et signal til børnefamilierne om, at ’ja, vi ved godt, at i knokler’, og der ville være bedre balance mellem arbejde og familie. Den omsorgsindsats, som børnefamilierne lægger i hjemmet, skal anerkendes og honoreres”, siger Merlin P Mann.

Han pakker tre bugnende fyldte indkøbsposer ud.

Imens fortæller han om en af familiens helt store forhindringer i den daglige trummerum: Turen op ad trapperne til lejligheden på 5. sal.

"På de dårlige dage tager turen tre kvarter," siger han.

Koncentrationen falder nemt for børnene, der enten slås på vej op ad de mange trapper, tager overtøjet af for tidligt, løber i hver deres retning eller har et lille tisse-uheld på trappen.

”Jeg er ret sikker på, at vores naboer ikke er super glade for det daglige projekt op af trapperne,” fortæller Heidi P Mann med et smil.

”Vi elsker skærme herhjemme”

Også diskussionen om barsel når at komme på dagsordenen, før familien skal spise.

”Hvorfor skal kvinden egentlig tvinges til at tage barsel?" spørger Merlin P. Mann.

Han kan ikke forstå, hvorfor mænd og kvinder ikke har samme rettigheder, når det kommer til at tage sig af familiens børn.

"Vi så gerne, at noget af tiden blev øremærket til mænd. Så ville respekten for omsorgsarbejdet stige, fordi mændene simpelthen får direkte berøring med det arbejde,” siger Merlin P. Mann.

To gange halvanden time

Men et af de største problemer er manglen på tid, siger han.

Han viser kalenderen på sin smartphone frem.

Røde, blå, gule og grønne streger på skærmen viser alt fra børnenes legeaftaler, fritidsaktiviteter, forældremøder i institutionen, om det er Merlin P Manns tur til at købe ind og hans arbejdsaftaler.

Siden nytår har parret haft to aftaler med hinanden i kalenderen. Begge af omkring halvanden times varighed.

”Al fritid er suget væk. Min omgang med voksne er stort set væk. Familielivet tager en meget stor del af vores liv. Men vi elsker vores unger og ville ikke ønske det anderledes,” siger Merlin P. Mann.

Der findes dog én praktisk hjælper, som familien altid har ved hånden.

”Vi må bare erkende, at vi elsker skærme herhjemme,” siger han med et ekstra tryk på elsker.

”Det giver et nødvendigt break, at vi nogle gange kan parkere børnene foran en tegnefilm eller med et spil. Både når vi skal have tid til at lave aftensmad, men også for børnene, der har været i gang hele dagen og har brug for at koble af et øjeblik,” siger Merlin P. Mann.

Sådan er en typisk dag hos familien Mann

 

6:00: Forældrene står op og begynder at lave morgenmad. Børnene kan lide forskellige retter til morgen, så der er forskellige menuer.

 

6:30: De største børn vækkes.

 

6:45: Tvillingerne vækkes.

 

7:45: Familien kommer ud af døren. Forældrene deler sig op, og eksempelvis cykler Heidi med de store og Merlin med de små.

 

Formiddag: Hvis Heidi først møder på arbejde kl. 14 bruger hun formiddagen på indkøb, oprydning og at forberede aftensmad.

 

16:00: Merlin henter alle fire børn selv – og det er ikke sjovt at koordinere overtøj, toiletbesøg og skoletasker alene. På gode dage henter forældrene et sæt børn hver.

 

16:15-17:30: Familien kommer op af trapperne og ind i lejligheden. Nu står den på lektier, at lege og se fjernsyn.

 

17:30-18: Spisetid. Helst spiser familien sammen, men nogle gange går det op i hat og briller, hvis sulten ikke er stor nok eller andet. Herefter bliver der igen spillet spil på Ipads, leget og lavet lektier.

 

19:30-20: Børnene puttes. Der er ofte ikke overskud til to gange godnat læsning, så de store kommer ind til tvillingerne, og alle får læst højt sammen.

 

20:15: Merlin bliver med tvillingerne, til de sover – og får ofte selv en lille morfar-lur.

 

20:30: Børnene sover, og Merlin laver madpakker til dagen efter. Forældrene snakker om logistikken for næste dag. Der lægges en plan: Hvem henter, køber ind og laver mad?

 

21:00-22: Forældrene dratter om i sofaen.

 

22:30: Sengetid

 

Når der er syge børn, forældremøder, børnefødselsdage, legeaftaler eller en cykel, der er punkteret, skal dagsprogrammet lægges helt om.

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko