Administration 

Far til fem: Anerkend dog, at vi knokler

Klokken er blevet 18, og det er spisetid hos familien Mann.Nogle gange 'går det bare op i hat og briller,' fortæller faren, Merlin P. Mann. Fra venstre ses Billie, Alice, Heidi, en legekammerat og den ældste datter Stella. (Foto: Ulrik Stavnsbjerg Offersen)

Familien Mann har travlt. Rigtig travlt. Med fire børn i alderen otte til tre og to job med svingende arbejdstid, har de en presset hverdag.

”Men hun har ødelagt mit Lego hus,” siger Stella på otte et halvt med en stemme, der er faretruende tæt på at skifte til gråd.

”Nej, jeg legede bare med det,” siger lillesøster Emily på seks. Hun råber lidt højere og mere skingert for at overdøve sin søster.

”Hey, nu tager vi det lige helt roligt,” siger far Merlin P. Mann med rolig og bestemt stemme.

Episoden er hurtig afblæst, og interviewet, der kører samtidig med madlavning, fjernsynet, en legekammerat der bliver hentet, æbler der skal snittes og borddækning, kan fortsætte.

Klokken nærmer sig ulvetime hos familien Mann i det indre København.

Her bor Heidi og Merlin P. Mann med deres fire børn – Stella, Emily og tvillingerne Alice og Billie på tre et halvt.

Heidi arbejder i gennemsnit 30 timer om ugen på alle tider af døgnet som assistance koordinator på en alarmcentral for rejseforsikring, mens Merlin P Mann er forfatter og styrer sin egen arbejdstid.

Den går ofte fra 9-16, med mindre han holder foredrag eller arbejdsrejser - noget der til tider kræver, at han er væk fra hjemmet flere dage af gangen.

Familien tæller også en voksen søn. Han hjælper sommetider med at hente de små søskende.

Fleksible arbejdstagere kræver fleksible institutioner

De er én ud af mange danske familier, der dagligt kæmper med at få familie- og arbejdsliv til at gå op i en højere enhed.

"Sidste vinter havde vi en periode på et par måneder med rigtig meget sygdom. Der var ikke én dag, hvor alle børnene kunne afleveres. Hver eneste dag var der mindst et sygt barn," fortæller Merlin P. Mann.

De hører igen og igen politikerne tale om, at alle skal være mere fleksible på arbejdet. De arbejder selv svingende arbejdstider, men samfundet følger ikke med, når behovet går den anden vej, mener parret.

Sygedagene er et eksempel. Et andet er pasningsmulighederne.

”Vi er heldige at have vores børn i en af Danmarks få døgnåbne institutioner. Det betyder, at vores børn har mulighed for at spise aftensmad eller sove på institutionen, når jeg arbejder skæve tidspunkter," siger Heidi P. Mann.

Det er ikke fordi børnene tilbringer flere timer i institutionen end andre børn, det er mere et spørgsmål om, hvornår der er behov for pasning, fortæller hun.

"Det er livsvigtigt for vores familie at have den institution, hvor børnene kender rutinerne og de voksne. Det giver tryghed og ro i vores situation, hvor hver eneste dag er benhård logistik for, at korthuset ikke ramler.” siger hun.

Politifolk, sundhedspersonale, togpersonale, detailansatte, journalister og selvstændige. Listen er lang over faggrupper, der hver dag arbejder på skæve tidspunkter. Derfor skal samfundet følge med, mener hun.

”Hvis arbejdsmarkedet skal være fleksibelt, og vi skal arbejde skæve tidspunkter, så skal samfundet følge med. Arbejdsgiverne vil gerne have os, når vi er effektive, og vi kan arbejde. Men når det skranter lidt, og børnene bliver syge, så vender den good-will hurtigt,” siger Heidi.

Mindre arbejde når børnene er små

Familien så gerne, at arbejdstiden kunne jongleres rundt: Mens poderne er små, kan der arbejdes mindre, og omvendt lægges flere timer på jobbet, når børnene er mere selvkørende.

”Hvis arbejdstiden var fleksibel, ville det sende et signal til børnefamilierne om, at ’ja, vi ved godt, at i knokler’, og der ville være bedre balance mellem arbejde og familie. Den omsorgsindsats, som børnefamilierne lægger i hjemmet, skal anerkendes og honoreres”, siger Merlin P Mann.

Han pakker tre bugnende fyldte indkøbsposer ud.

Imens fortæller han om en af familiens helt store forhindringer i den daglige trummerum: Turen op ad trapperne til lejligheden på 5. sal.

"På de dårlige dage tager turen tre kvarter," siger han.

Koncentrationen falder nemt for børnene, der enten slås på vej op ad de mange trapper, tager overtøjet af for tidligt, løber i hver deres retning eller har et lille tisse-uheld på trappen.

”Jeg er ret sikker på, at vores naboer ikke er super glade for det daglige projekt op af trapperne,” fortæller Heidi P Mann med et smil.

”Vi elsker skærme herhjemme”

Også diskussionen om barsel når at komme på dagsordenen, før familien skal spise.

”Hvorfor skal kvinden egentlig tvinges til at tage barsel?" spørger Merlin P. Mann.

Han kan ikke forstå, hvorfor mænd og kvinder ikke har samme rettigheder, når det kommer til at tage sig af familiens børn.

"Vi så gerne, at noget af tiden blev øremærket til mænd. Så ville respekten for omsorgsarbejdet stige, fordi mændene simpelthen får direkte berøring med det arbejde,” siger Merlin P. Mann.

To gange halvanden time

Men et af de største problemer er manglen på tid, siger han.

Han viser kalenderen på sin smartphone frem.

Røde, blå, gule og grønne streger på skærmen viser alt fra børnenes legeaftaler, fritidsaktiviteter, forældremøder i institutionen, om det er Merlin P Manns tur til at købe ind og hans arbejdsaftaler.

Siden nytår har parret haft to aftaler med hinanden i kalenderen. Begge af omkring halvanden times varighed.

”Al fritid er suget væk. Min omgang med voksne er stort set væk. Familielivet tager en meget stor del af vores liv. Men vi elsker vores unger og ville ikke ønske det anderledes,” siger Merlin P. Mann.

Der findes dog én praktisk hjælper, som familien altid har ved hånden.

”Vi må bare erkende, at vi elsker skærme herhjemme,” siger han med et ekstra tryk på elsker.

”Det giver et nødvendigt break, at vi nogle gange kan parkere børnene foran en tegnefilm eller med et spil. Både når vi skal have tid til at lave aftensmad, men også for børnene, der har været i gang hele dagen og har brug for at koble af et øjeblik,” siger Merlin P. Mann.

Sådan er en typisk dag hos familien Mann

 

6:00: Forældrene står op og begynder at lave morgenmad. Børnene kan lide forskellige retter til morgen, så der er forskellige menuer.

 

6:30: De største børn vækkes.

 

6:45: Tvillingerne vækkes.

 

7:45: Familien kommer ud af døren. Forældrene deler sig op, og eksempelvis cykler Heidi med de store og Merlin med de små.

 

Formiddag: Hvis Heidi først møder på arbejde kl. 14 bruger hun formiddagen på indkøb, oprydning og at forberede aftensmad.

 

16:00: Merlin henter alle fire børn selv – og det er ikke sjovt at koordinere overtøj, toiletbesøg og skoletasker alene. På gode dage henter forældrene et sæt børn hver.

 

16:15-17:30: Familien kommer op af trapperne og ind i lejligheden. Nu står den på lektier, at lege og se fjernsyn.

 

17:30-18: Spisetid. Helst spiser familien sammen, men nogle gange går det op i hat og briller, hvis sulten ikke er stor nok eller andet. Herefter bliver der igen spillet spil på Ipads, leget og lavet lektier.

 

19:30-20: Børnene puttes. Der er ofte ikke overskud til to gange godnat læsning, så de store kommer ind til tvillingerne, og alle får læst højt sammen.

 

20:15: Merlin bliver med tvillingerne, til de sover – og får ofte selv en lille morfar-lur.

 

20:30: Børnene sover, og Merlin laver madpakker til dagen efter. Forældrene snakker om logistikken for næste dag. Der lægges en plan: Hvem henter, køber ind og laver mad?

 

21:00-22: Forældrene dratter om i sofaen.

 

22:30: Sengetid

 

Når der er syge børn, forældremøder, børnefødselsdage, legeaftaler eller en cykel, der er punkteret, skal dagsprogrammet lægges helt om.

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset