Der er færre butikker, der venter, at priserne på føde- og drikkevarer fortsætter med at stige. Det viser tal fra Danmarks Statistik.
Adspurgt til den forventede prisudvikling de næste tre måneder har omkring otte ud af ti butikker i detailhandlen de seneste måneder svaret, at de forventer, at priserne vokser.
Men i august synes dampen at være gået lidt af. Her er det "kun" to ud af tre af virksomhederne, der tror, at priserne hæves de næste tre måneder.
Det kan ifølge to økonomer være første tegn på, at prisstigningerne kan begynde at tabe pusten lidt.
- Dagens tal er et signal til os danskere om, at vi kan forvente at se et lavere tempo for de brede prisstigninger i fremtiden, skriver Arbejdernes Landsbanks seniorøkonom Lisette Rosenbeck Christensen i en analyse.
- Enormt mange virksomheder har allerede hævet priserne i år, men vi begynder nu at se andelen tippe over mod, at færre virksomheder vil hæve priserne i den nære fremtid.
- Dermed ikke sagt, at priserne vil falde, men blot at de ikke vil stige så meget som tidligere. Det luner i en tid, hvor danskerne oplever de kraftigste prisstigninger i næsten 40 år.
Zoomer man ud fra føde- og drikkevarer og ser på forventninger til priser i detailhandlen helt generelt, er forventningerne endnu mere afdæmpede og også faldende.
Her er der lige så mange butikker, der forventer prisstigninger som uændrede priser.
- Vi er formentlig ved at have lagt de allerværste prisstigninger bag os, og forhåbentlig kan vi snart se inflationen toppe. I hvert fald forventer færre virksomheder at hæve priserne den kommende tid, skriver Niklas Praefke, der er cheføkonom hos Ledernes Hovedorganisation.
- Det vil være en af de allerbedste nyheder, vi kan få.
- De voldsomt stigende priser er virkelig noget, der kan mærkes både hos virksomhederne og i husholdningerne. Og det har været med til at sende forbrugertilliden ned på det laveste niveau nogensinde.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.