Erik Skov Pedersen er i gang med en hård dag i Retten i Lyngby. I dag skal fire personer vidne i sagen om boligbedrageri for millioner.
Det kan blive afgørende for forretningsmanden, som anklages for i flere tilfælde at have brugt vidnernes navne til at overbevise KJ Ejendomsinvest om, at han havde solgt boliger for millioner.
I retten må Erik Skov Pedersen nøjes med støtte fra sin forsvarer Mia Wagner - hans politiker-samlever Henriette Kjær (K) kommer ikke sin mand til undsætning.
Et af de tunge vidner er Jesper Reinhardt, også kendt som motorcykelmilliardæren, fordi han har tjent styrtende på at importere motorcykler.
"Jeg har kendt ham siden slutfirserne, men har ikke haft kontakt med ham siden. Jeg får en henvendelse pr. e-mail den 20. september 2010," sagde Jesper Reinhardt, da han blev spurgt til sit kendskab til Erik Skov Pedersen.
Erik Skov Pedersen kiggede kort op fra bordet, han sidder ved, og kiggede på Jesper Reinhardt.
Ifølge anklager Betine Engmark blev Jesper Reinhardts selskab, Buster Holding A/S, misbrugt via et falsk domæne til at snyde KJ Ejendomsinvest i forbindelse med salg af rækkehusene i Rævehøjparken i Lyngby.
"Jeg har aldrig sendt den e-mail," svarede motorcykelmilliardæren alt imens han ganske længe kiggede på Erik Skov Pedersen, der ikke gengældte blikket.
Ifølge anklagerens dokumentation har Erik Skov Pedersen sendt de falske mails, allerede inden han genoptog kontakten til Jesper Reinhardt.
Tidligere på dagen var Nikolaj Stampe, der står for ejendomsinvesteringer i pensionsselskabet PKA, i vidneskranken.
Også han afviste kategorisk, at han og PKA nogensinde har givet udtryk for, at de var interesseret i de boliger, som Erik Skov Pedersen tjente honorarkroner for hos KJ Ejendomsinvest.
Senere på dagen skal et af hovedvidnerne, Per Helios, direktør i KJ Ejendomsinvest, vidne. Han var manden med den tætte kontakt med Erik Skov Pedersen i forbindelse med udbetalingen af honorarer.
Erik Skov Pedersen har tilstået svindel i tre sager for i alt 2,4 millioner kroner. Han er anklaget for svindel på yderligere tre millioner.
I alt fire vidner har vidnet i sagen, når dagen er omme. Anklager Betine Engmark sagde inden retten gik i gang, at hun forventer, at der falder dom i dag.