Friske danskere betaler gerne i dyre domme for at få en personlig træner til at presse dem til det yderste i fitnesscentret.
En undersøgelse fra fitnesskæden Sats viser ifølge 24timer, at der er sket et boom i købet af timer med professionel træning.
Sidste år solgte kæden over 17.000 timer til en pris af op til 500 kroner til ambitiøse motionister - en firedobling på blot to år.
"Vi oplever, at det er folk i alle aldre og klasser, der køber timer med en personlig træner. Faktisk har vi flere arbejdsledige, der på grund af finanskrisen er sat uden for arbejdsmarkedet i en periode og har besluttet, at de vil bruge tiden på dem selv," fortæller HR-chef hos Sats Christina Høyer til 24timer.
Kommunikationskonsulent og livsstilsekspert Henrik Byager er ikke overrasket over udviklingen. Den har været undervejs længe, fortæller han.
"I gamle dage gik vi til svømning, fodbold eller badminton på et hold. Men i dag er vi mere fokuserede på at få det maksimale udbytte af vores egen målrettede træning. Det er derfor, fitnesscentrene er så populære," siger til Newspaq.
En personlig træning indebærer, at træneren følger motionisten under hele træningen. Der bliver lagt et træningsprogram og fulgt op på mål og resultater.