Demonstranter i Egypten har sat ild til en politistation i havnebyen Port Said, oplyser den egyptiske indenrigsminister.
De voldsomme demonstrationer finder sted, mens USA's udenrigsminister, John Kerry, er på et todages besøg i landet.
Kerry skal blandt andet mødes med Egyptens islamistiske præsident, Mohamed Mursi, samt andre politiske grupper, erhvervsledere og aktivister.
To fremtrædende oppositionsledere, Mohamed ElBaradei og Hamdeen Sabahi, afviser imidlertid at mødes med udenrigsministeren.
Det sker efter, at Det Hvide Hus i Washington har opfordret dem til at droppe deres boykot af næste måneds parlamentsvalg i Egypten.
En talsmand for det amerikanske udenrigsministerium understreger, at Kerry ikke vil "fortælle dem, hvad de skal gøre" - men derimod blot understrege, at "den eneste måde, man kan få indflydelse på, er ved at deltage i valget".
De to oppositionsledere har valgt at trække sig fra valget, fordi de ikke mener, at det kan blive gennemført på fri og retfærdig vis.
/ritzau/AFP