Selvom metrologerne lover vinterens tilbagekomst, er mange motorcyklister allerede ude på gader og veje.
En mild februar betyder, at sæsonen for tohjulere med motor er begyndt usædvanligt tidligt i år.
Men det er ikke ufarligt at begive sig ud på sin kværn allerede, advarer Erik Radmer Jensen, der er chef for færdselsafdelingen i Købenshavns Vestegnes Politi.
"Den store risiko er glatte veje, specielt i morgentimerne. Man skal huske på, at temperaturen på vejen er altid et par grader koldere end luften. Derfor er risikoen de pletvise glatte veje. Det skal man tage sig særligt i agt for," lyder det fra vicepolitiinspektøren.
Han minder samtidig om, at langt de fleste ulykker med motorcyklister er forsaget af, at bilister overser dem i trafikken.
Politiets egne motorcykler har været i brug i godt ti dage. Men man skal være opmærksom på, at betjente i læder og hjelm er specialuddannet, forklarer Erik Radmer.
Han opfordrer motorcyklister til at tænke sig godt om, inden de begiver sig ud på vejene. Han er dog klar med ros til dem, som er kommet i omdrejninger. De fleste kører faktisk fornuftigt.
"Motorcykelfolket er et specielt folkefærd, som vil ud og have luft under vingerne på to hjul. Så tager man sin motorcykel frem, når vejret er til det. Og som vejret er lige nu, selvom vi har haft en hård vinter, så er vejret faktisk til det," siger han, og minder om, at vejret i fjord var anderledes vinterligt i februar.