Selvom han kun skulle have været på kort visit, får den nye norske landstræner Egil "Drillo" Olsen lov at fuldende den igangværende VM-kvalifikation.
Oprindeligt fik han ansvaret i tre testkampe, men 1-0 sejren ude over Tyskland er medvirkende til, at aftalen forlænges, skriver norske medier.
Hans agent bekræfter, at der er indgået en kontrakt, der løber til 1. december 2009, hvilket er lige efter kvalifikationens afslutning.
Fodboldforbundet vil dog arbejde videre med at finde en mere permanent chef til posten som træner for den norske landshold, der ikke har deltaget i en slutrunde siden 1998.
I den nuværende kvalifikationsturnering til VM i Sydafrika er Norge kommet skidt i gang med kun to point i tre kampe.