Indvandrere uden dansk statsborgerskab skal for fremtiden vente i 15 år, før de kan gøre sig forhåbninger om at modtage sociale ydelser i Danmark.
Dansk Folkeparti forsøger med et nyt forslag at forhindre den åreladning af danske velfærdskroner, som de mener havner i udenlandske lommer.
"Tanken er, at vi skal sikre, at vores velfærdssamfund kan fortsætte og bestå. Vi vil gerne beskytte det mod EU og de regler, der er om fri bevægelighed. Det er vigtigt, at vi gør noget, at vi ikke bare sidder på hænderne. Efter 15 år har man vist, at man vil Danmark og det er den samme tidsperiode, der gælder for at blive berettiget til pension," siger Peter Skaarup, der er næstformand i Dansk Folkeparti.
Det er faldet Dansk Folkeparti for hjertet, at folk fra andre EU-lande kan være berettiget til sociale ydelser efter få uger i landet.
"Vi regner med at der er 4.000 borgere fra andre EU-lande, der modtager dansk børnecheck, mens de opholder sig i et andet land. Der er eksempler på at en polak kan opholde sig i Danmark i få dage og så modtage sociale ydelser. Det er reelt en bombe under det danske samfund," siger Peter Skaarup.
Forslaget er kritiseret for at kunne være en forhindring for Danmarks evne til at tiltrække veluddannet arbejdskraft fra udlandet, men den tror Peter Skaarup ikke på. Han mener, at både Dansk Erhverv og regeringen fokuserer på den forkerte gruppe af indvandrere.
"Det spiller ikke ind på den gruppe, som Venstre og Konservatives ordførere i dag har været ude at sige, vil ønsker at tiltrække. Vi stiler ikke dette forslag mod de veluddannede, som alligevel sjældent benytter sig af danske velfærdsgoder. Det er dem, der ikke indbetaler til velfærden via skatten, som vores forslag går på," forklarer Peter Skaarup.
Forslaget møder kritik både hos Venstre og Konservative, som frygter, at det hæmmer Danmarks mulighed for at hente kvalificeret arbejdskraft i udlandet.