Hvorfor kvinden er faldet ved politiet i Mexico endnu ikke, men dødsfaldet virker mistænkeligt og efterforskes derfor intenst.
Kvinden faldt ned fra 9. sal på hotellet Beach Palace Hotel på Cancun-halvøen i Mexico. Det bekræfter udenrigsministeriets borgerservice overfor Newspaq.
"Hun blev fundet klokken 04.50 af hotellets sikkerhedsfolk. Politiet undersøger nu, om hun har været fuld og er faldet, om hun er blevet skubbet, eller hvad der ellers kan være sket," siger Antonia Salmerón Mendez, chef for justitsmyndighederne i delstaten Quintana Roo til Ekstra Bladet.
Hun fortæller, at sagen bliver efterforsket som en kriminel handling, eftersom den mand hun angiveligt skulle være tjekket ind sammen med, er forsvundet. Det skriver flere mexikanske medier.
"Vores folk undersøger de nærmere omstændigheder omkring manden. Vi er i gang med at finde ud af, hvilken kreds af personer, som hun har omgivet sig med. Politiet arbejder på sagen nu, og mere kan vi ikke sige på nuværende tidspunkt," siger Antonia Salmerón Mendez til ekstrabladet.dk.