Det var med vanlig sans for dramatik, at direktøren for filmselskabet Zentropa, Peter Aalbæk Jensen, i går indkaldte til et pressemøde, der ifølge pressemeddelelsen er det vigtigste i firmaets 16- årige historie .
Nyheden om, at konkurrenten Nordisk Film køber halvdelen af anparterne i Zentropa, kan dog også vise sig at blive en skelsættende begivenhed for dansk films fremtid.
Ikke alene får Zentropa med Nordisk Films kapital i ryggen nu mulighed for at lave dyre, internationale film med danske Zentropa-instruktører såsom Per Fly og Susanne Bier i spidsen.
De to filmselskaber sidder nu så tungt på al filmproduktion herhjemme, at Peter Aalbæk Jensen på gårsdagens pressemøde selv fandt behov for at mane eventuelle kritiske røster om monopoldannelse til jorden.
Vil være generøs
»Det her samarbejde forpligter os til at være generøse over for mindre filmproducenter. Adel forpligter,« lød det fra Aalbæk, der blev bakket op af sin nye partner, direktøren for Nordisk Film, Michael Ritto:
»Ingen skal være bekymret over vores volumen. Internationalt set er vi jo stadig en lille spiller.«
Direktøren for Det Danske Filminstitut, Henrik Bo Nielsen håber også, at den nye danske filmgigant vil tillade nye talenter at komme til fadet. Men der er langt ned til den nærmeste konkurrent, erkender han.
Bekymret over de store
»Ud fra en kulturpolitisk vinkel kan jeg godt blive lidt bekymret, når to spillere, der i forvejen er store, vælger at gå sammen. Til gengæld synes jeg, det forpligter, når man som Nordisk Film og Zentropa sidder så tungt på spillefilmsproduktionen og biografmarkedet herhjemme,« siger Henrik Bo Nielsen og tilføjer:
»Derfor håber jeg, at de er generøse, og jeg har da heller ikke grund til at tro andet.«
Peter Aalbæk Jensen afviste på pressemødet, at salget til Nordisk Film skulle være et udtryk for økonomiske vanskeligheder.
Handlen med Nordisk Film skal ifølge Aalbæk Jensen sikre, at de sædvanligvis dyre von Trier-film i fremtiden får følgeskab af ligeså dyre Per Fly- og Susanne Bier-film.
»Zentropa er ikke en skrantende fætter. Vi har bare forpulet store ambitioner.«
Nordisk film køber 50 procent af Zentropas anparter. Peter Aalbæk Jensen, Lars von Trier og en gruppe på 110 medarbejdere og instruktører beholder de resterende 50 procent.
Peter Aalbæk Jensen fortsætter som adm. direktør i Zentropa.
Tilsammen bliver Nordisk Film og Zentropa blandt de største filmselskaber i Europa målt på filmbudgetter.