DOA: Dead or Alive. Instr. Cory Yuen
Film JJJJJJ
Ekstra JJJJJJ
Af Noe Habermann
refr@avisen.dk
@BRØD:Spilmatiseringer har mildt sagt ikke det bedste ry, og det bliver så ikke levendegørelsen af konsol-klassikeren Dead or Alive (et kampsportsspil elsket for sine letpåklædte kvindelige kombattanter), der ændrer på det.
En ninjaklan-prinsesse, en bryderinde og en snigmorderske inviteres til en mytisk turnering, hvor de stønnende uddeler høje spark i bikini og må slå lingeri-pjalterne sammen, da den skumle arrangør ikke overraskende viser sig at have skumle bagtanker.
Det er sådan set det. Serveret komplet usammenhængene i amatøragtigt computergenererede kulisser, får DOA dialogen i Teletubbies til at fremstå kompleks. Fuldendt med blodfattige kampe, der uden held forsøger at camouflere sløje wire-stunts med til bevidstløshed repeterede klippetricks (»Næh! fra slo-mo til dobbelt hastighed, IGEN!«).
Altså, der er jo som udgangspunkt intet galt med hverken babes eller kung-fu, men det er forbløffende, at noget med så meget bar hud, kan være så kønsløst.
Gudskelov ingen ekstras.