Administration 

Brian blev fyret efter 18 år: Nu får han erstatning

Brian Nymann blev uberettiget fyret fra sit job som grafisk trykker. Nu skal hans gamle arbejdsgiver betale erstatning (Foto: Privatfoto)

Helt uventet blev Brian Nymann fyret fra sit arbejde som grafisk trykker. Nu skal virksomheden betale erstatning til ham, fordi fyringen var uberettiget.

Da Brian Nymann den 30. marts mødte på arbejde hos Limo Labels i Randers studsede han over synet på chefens kontor.

Sammen med chefen sad virksomhedens tillidsmænd i møde. "Det var da mærkeligt", tænkte Brian Nymann ved sig selv.

Klokken 13.45 dagen efter blev Brian Nymann kaldt ind på chefens kontor. Han forlod maskinen, han arbejdede på som grafisk trykker. På kontoret fik han beskeden om, at Limo Labels desværre måtte fyre ham.

- Nå, hvorfor det? Spurgte en lettere chokeret Brian Nymann.

Der var ikke nok at lave, fik han at vide. Der var mindre omsætning og færre ordrer. 

- Fra vores synspunkt er det en hel almindelig opsigelse begrundet i en stor driftmæssig nedgang, siger produktionsdirektør i Limo Labels, Rene Klith i dag.

Samme job i 18 år

Det havde Brian Nymann svært ved at forstå. Han havde haft sin stilling som grafisk trykker i 18 år, og der havde ikke været mindre travlt de foregående måneder. Han mente, at der måtte stikke noget andet under. 

Dagen efter Brian Nymanns fyring havde Limo Labels søsterselskab, Flexikett, jobsamtaler. De skulle ansatte en ny grafisk trykker. De to søsterselskaber skal fusioneres i 2017. Derfor var det en oplagt stilling for Brian Nymann at fortsætte i, men det var ikke virksomhedernes plan.

Forløbet var for meget for Brian Nymann. Han valgte at køre en sag mod Limo Labels. I september fik han Afskedigelsesnævnets ord for, at fyringen var uberettiget. Virksomheden skal betale Brian Nymann 150.000 kroner i erstatning.

For Brian Nymann er det dog ikke pengene, der er det vigtige. For ham er det en principsag.

- Nu har de fået sig en lærestreg, og nu kan det være, at de tænker sig lidt bedre om, inden de behandler folk på den måde, forklarer Brian Nymann.

Han drømmer sig ikke tilbage til arbejdet hos Limo Labels. Før fyringen var der gået flere år med, hvad han oplevede som urimelig arbejdsforhold.

Psykisk terror

Brian Nymann blev i 1998 ansat i virksomheden Rotaket, hvor han som grafisk trykker skulle producere etiketter.

Brian Nymann husker det som et dejligt sted, hvor man behandlede medarbejderne godt. 

I 2004 blev Rotaket solgt til den virksomhed, der senere blev til Limo Labels. Brian Nymann fulgte med over i det nye firma, men oplevede fra starten en anden mentalitet end tidligere. Det drejede sig udelukkende om at få penge i kassen. 

- Man har kunne mærke, at det ikke var et særligt rart sted at være, fortæller Brian Nymann, der selv var tillidsmand i en periode.

Han blev alligevel i virksomheden. Også selvom det gik mere og mere ned ad bakke. Presset steg, stemningen blev dårlig, Brian Nymann følte ledelsen var ude efter ham, og han så kollegaer gå ned med stress i et psykisk hårdt arbejdsmiljø.

Men hvorfor tog han ikke sit gode tøj og gik?  

- Det har været for dumt, at jeg har ladet stå til, men han har jo sit job, og når kollegaerne er flinke og rare, begynder man ikke lige at se sig omkring, forklarer Brian Nymann.

Arbejdsmangel

I de sidste 3-4 år op til sin fyring kørte Brian Nymann aftenture på en maskine. Nogle aftener var mere travle end andre, men der var altid nok at lave.

Han havde flere overarbejdstimer i en timebank, som virksomheden brugte til afspadsering. Det havde de andre medarbejdere også, så det var muligt at bruge som løsning i stedet for at fyre medarbejdere.

Derfor kom det som noget af en overraskelse for Brian Nymann, at det netop var manglen på arbejde, der kostede ham jobbet. 

Ifølge ledelsen på Limo Labels var det fordi, de havde mistet en stor kunde. I forbindelse med EM i fodbold havde virksomheden haft en stor ordre fra Coca Cola.

Der var dog kun tale om projektordre, så ledelsen i Limo Labels vidste, at de ikke ville blive ved at have Coca Cola som kunde. Brian Nymann opfatter det som en dårlig undskyldning:

I dag spekulerer han på, om ledelsen bare ventede på en mulighed for at fyre ham. Projektordren fra Coca Cola gav dem en lejlighed.

- De var på nakken af mig i groveste stil. Jeg har bare ikke ladet mig påvirke af det, siger Brian Nymann.  

Nye muligheder

Efter tillidsmændene på Flexiket hørte om Brian Nymanns afskedigelse fik de en god ide. Limo Labels og Flexiket skulle fusionere, og Flexiket skulle ansætte en grafisk trykker. Virksomhederne havde før udvekslet medarbejdere, så det var oplagt at ansætte Brian Nymann i stillingen hos Flexiket.

Tillidsmændene opfordrede derfor deres produktionschef til at hyre Brian Nymann. Det afviste produktionschefen. Brian Nymann havde ikke den rette profil, lød forklaringen.

Imens var Brian Nymann taget på ferie. Dagen for fyringen var sidste dag, inden han skulle en tur til Frankrig. Undervej på turen blev Brian Nymann ringet op af sin gamle chef fra Limo Labels. Chefen havde en kontakt hos en anden virksomhed, som kun lå 10 kilometer væk og havde et job, Brian Nymann kunne få. 

Brian Nymann takkede nej.

- Der findes flere forskellige firmaer, der laver etiketter, men vi ved jo godt, hvad der foregår de forskellige steder, og om det er gode steder. Jeg ved, hvad jeg har hørt, og det var ikke et sted, jeg havde lyst til at arbejde, forklarer Brian Nymann.

- Vi gør meget ud af at prøve og hjælpe medarbejdere videre. Brian takker så nej, fordi han har brug for at vende det hele. Det næste vi hører er, at vi skal i retten, siger Rene Klith.

Rettens ord

- Det holdt ikke i retten

Sådan siger Brian Nymann i dag om sin fyring.

I Afskedigelsesnævnet udtalte opmanden, at Limo Labels ikke tilstrækkeligt kunne dokumentere, at der manglede arbejde til Brian Nymann. Samtidig var Limo Labels og Flexiket så tæt forbundne, at Brian Nymann skulle have været tilbudt stillingen hos Flexiket.

Rene Klith skal ikke gøre sig til juridisk dommer over sagen. På et personligt plan er han dog overrasket over, at Limo Labels tabte sagen og nu skal betale 150.000 i erstatning.

Brian Nymann er egentlig glad for ikke at være hos Limo Labels længere. Han ønsker ikke sin gamle stilling igen.

Brian Nymann har endnu ikke fundet et nyt arbejde, men han er glad for, at han gik rettens vej.

- Det har for mig været en principiel sag. Den måde, jeg er er blevet behandlet på, er uhørt. Det er utroligt, at man i dagens Danmark kan tillade sig det 

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen i Ukraine

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie

Nyheder

En person anholdt efter tredobbelt drab i svensk by

folk på scenen
Nyheder

Dansk succesband gendannet

nogle sure kongelige
Kongelige

Krise i kongehuset: William vil fjerne Harry og Meghans titler

Soldater på en plads
Nyheder

600 nordkoreanske soldater dræbt

fly i luften
Nyheder

F-35-fly over Danmmark

politi på gaden
Krimi

68-årig kvinde kørt ihjel af flugtbilist

kongen vinker på et skib i Grønland
Kongelige

Kongen i Grønland: Her føler jeg mig hjemme

Trump med rød kasket
Nyheder

Trump lemper biltold 

et logo på en butiksrude
Nyheder

Smartphones løfter Samsungs overskud

en mand
Nyheder

Marco Rubio: USA er
klar til at trække sig

oste ligger på hyler i bure
Nyheder

Arla overtager

dansk millionmejeri

Nyheder

Tre dræbt i skyderi i svensk by

et billede med en rollator
Krimi

Mand med rollator

fundet med ild i

en mand ser alvorlig ud
Krimi

Sass-sagen:
Er der et læk hos politiet?

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Thomas Blachman

sletter vredt opslag

en ko går i noget græs
Krimi

Sultne køer i Mols Bjerge aborterede døde kalve

beredskab arbejder
Krimi

Brand i anlæg - beredskab i massiv udrykning

et par som ser lykkelige ud
Kendte

Janni og Jeppe
flytter sammen

en facade på en bank
Krimi

Groft hærværk

rammer dansk bank

Mand i skjort og jakke
Kendte

Tv-kendis

forlanger 11 millioner

Nyheder

Forsanger fra ikonisk 80'er-rockgruppe død

en konge smiler
Kongelige

Kong Frederik:
- Jeg er ikke på mission

Tre kvinder på et vinderpodium
Sport

Skøjtestjerner chokerer: 
Hemmelige kærester i 12 år

Krimi

Sprængte håndgranat ved neglesalon:
Mand fængslet 

En masse nye biler holder på række
Nyheder

Annoncerer kæmpe spareplan:
Aktien dykker

Smilende kvinde i uniform
Kendte

Tv-kendis jubler:
Sommerbaby på vej

Billede af lufthavnslogo op mod en blå himmel
Nyheder

Aflyser alle flyafgange 

Mand i anorak og mand i jakkesæt
Nyheder

Frederik aflyser Sirius-tur

En brun hund med tungen lidt ude af munden
Krimi

Nægtede adgang:
Café får bøde på 5000 kroner