Administration 

Blogger: Kvoterne for førtidspension rimer ikke på retssikkerhed

Målstyring spiller en central rolle i reformen af førtidspension og fleksjob. Jeg fremlægger her de relevante beskæftigelsespolitiske mål for førtidspension og en række kommuners konkrete måltal sammenholdt med realiserede antal tilkendte førtidspensioner fra 2013-2016. Jeg dokumenterer, at reformen reelt har indført kvoter for førtidspension, hvilket strider imod de grundlæggende retssikkerhedsprincipper.

Cand.mag., forfatter og redaktør af bogantologierne "Hvad i alverden er meningen?" (2011) og "Et liv i andres hænder" (2014).

MÅLSTYRING ER en helt central del af reformen af førtidspension og fleksjob fra 2013. Der løber en rød tråd fra lovbemærkningernes formuleringer og ministermålene herom til kommunernes beskæftigelsesplaner og de afslag, som man giver på især førtidspension, men også på fleksjob i kommunernes rehabiliteringsteams.

Man har regnet sig frem til, hvor mange færre personer, der skulle få førtidspension, og hvor mange flere der skulle have fleksjob, ressourceforløb eller kontanthjælp, for at kommunerne eller beskæftigelsesregionerne hver især kunne levere de i loven indskrevne milliardbesparelser. På dén måde bliver det lovligt konkret, hvad den enkelte beskæftigelsesregion og kommune skal levere, og hvad syge mennesker skal lægge krop, liv og helbred til. Det skrev jeg om i mit blogindlæg om måltal for førtidspension og fleksjob på Avisen.dk 26. juni 2017.

Daværende beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) lagde med sin reform op til, at man skulle administrere loven som en kvoteordning. For at dokumentere dette – jeg fokuserer her på kvoten for førtidspensioner, men der er også kvoter for fleksjob og ressourceforløb – fremlægger jeg i nærværende indlæg de relevante beskæftigelsespolitiske mål for førtidspension og en oversigt over en række kommuners konkrete måltal og realiserede antal tilkendte førtidspensioner fra 2013-2016, som jeg har gravet frem. For der er skam sat ord på målstyringen.

METTE FREDERIKSEN udmeldte allerede i foråret 2012, inden lovforslaget om reformen var blevet fremsat, følgende ministermål for 2013-2014 i forhold til førtidspension: Bedre og mere helhedsorienteret hjælp til ledige på kanten af arbejdsmarkedet – færre personer på førtidspension. Ministermålet indeholdt endvidere krav om, at jobcentrene skulle opstille et kvantitativt niveaumål for dette beskæftigelsespolitiske mål i beskæftigelsesplanerne for 2013 og 2014.

For 2015 udmeldte hun følgende ministermål i forhold til førtidspension: Langvarige modtagere af offentlig forsørgelse skal have en tværfaglig og sammenhængende indsats, der har sigte på en større tilknytning til arbejdsmarkedet.

Og for 2016 udmeldte daværende beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) dette ministermål i forhold til førtidspension: Borgere i udkanten af arbejdsmarkedet skal tættere på eller ind på arbejdsmarkedet bl.a. gennem en styrket tværfaglig indsats.

I 2013-2014 var kommunerne således i henhold til det udmeldte ministermål forpligtede til at sætte helt konkrete tal på, hvor mange personer de maksimalt ville tilkende førtidspension. De øvrige år var der ikke krav om direkte tal, men ”kun” om en tendens eller retning mod færre nytilkendelser af førtidspension.

JEG HAR GRAVET NOGLE MÅLTAL og antal realiserede nytilkendelser af førtidspension frem for en række kommuner for at få substans på, hvad målstyringen har betydet. Jeg fandt konkrete tal på Fredensborg, Faaborg-Midtfyn, København, Mariagerfjord, Ringkøbing-Skjern, Ringsted, Stevns, Struer, Tønder, Aabenraa og Aarhus Kommuner – se min oversigt sidst i indlægget. Listen er ikke udtømmende, og der findes givetvis mange flere kommuner med konkrete måltal for nogle eller alle årene. Men det siger dog noget, at jeg allerede har fundet så mange konkrete måltal på en række kommuner, hvoraf en del af dem også har været i mediernes søgelys i forbindelse med kritisabel sagsbehandling af voldsomt syge borgeres sager, herunder sager om meget syge og invalide personer, der blev sendt i meningsløse og langvarige ressourceforløb.

I de allerfleste tilfælde er der blevet tilkendt færre eller betydeligt færre førtidspensioner i de pågældende kommuner og år end de opstillede måltal. Det underbygger min påstand om, at ministermålene om førtidspension reelt har fungeret som kvoter.

KVOTER RIMER IKKE med det grundliggende retssikkerhedsprincip om en konkret, individuel vurdering af den enkelte borgers sag. Borgerne har altid et retskrav på hjælp, hvis de bliver uarbejdsdygtige, og det er utilstedeligt, at dette retskrav i praksis bliver ophævet på grund af kvoter.

Det har daværende beskæftigelsesminister Mette Frederiksen også været fuldt klar over. Hun vasker bevidst sine hænder til sidst i et brev til beskæftigelsesborgmester Anna Mee Allerslev (R) i Københavns Kommune 21. december 2012 om ministermålet for 2013, som jeg har fået aktindsigt i.

Hun skriver, ”… at kommunerne selvfølgelig fortsat skal følge loven og tilkende førtidspension til de personer, der opfylder betingelserne herfor, uagtet hvilket mål kommunen har fastsat i beskæftigelsesplanen. Borgernes retskrav går således i alle tilfælde forud for opfyldelsen af fastsatte mål på området.”

Men det fremstår som et tomt udsagn, når målstyringen samtidig er så central og benhård. Og loven er formuleret så upræcist, at næsten enhver fortolkningspraksis med kvoter, der klemmer borgeren, har kunnet gennemføres. På den måde fremstår det, som om reformen er blevet skrevet ud fra et primært ønske om benhård målstyring, mens retskravene til borgerne formuleres så upræcise, at de i praksis altid vil give plads til den ønskede målstyring.

Det er ikke et retssamfund værdigt, når mange kommuner ikke respekterer syge og uarbejdsdygtige mennesker som værende syge og uarbejdsdygtige.

BESKÆFTIGELSESORDFØRER Finn Sørensen (EL) har ultimo august måned stillet beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) en række (endnu ubesvarede) udvalgsspørgsmål om netop forholdet mellem målstyring og retssikkerhed i denne reform (BEU Alm. del spørgsmål nummer 558-565). Jeg håber, svarene vil kaste yderligere lys over retssikkerhedsproblemet i reformen og dens forvaltning.

Jeg skal hermed opfordre beskæftigelsesministeren og forligskredsen til at rette op på dette retssikkerhedsproblem, når de forhåbentlig snart får færdiggjort den politiske evaluering af reformen og udarbejder lovændringer. Da hele reformen baserer sig på målstyring og ønsket om milliardbesparelser, kan det blive nødvendigt at ændre hele reformens skelet og indhold, herunder at justere økonomien bag forliget og at præcisere retningslinjerne for førtidspension og fleksjob.

Det koster at sikre borgere deres ret – og det koster borgere dyrt på liv og helbred, hvis Folketinget og kommunerne ikke vil gøre det nødvendige for at rette op på uretten og sikre denne ret. Lad os få gjort op med kvotetænkningen og få retssikkerheden tilbage!

Oversigt: Måltal og antal realiserede nytilkendelser af førtidspension

Kilder:

* Antal nytilkendte førtidspensioner er hentet på Jobindsats.dk.

** Måltallene for maks. antal nytilkendelser af førtidspension er fundet forskellige steder:

Fredensborg Kommune 2013: Status fra beskæftigelsesområdet december 2013.
Fredensborg Kommune 2014: Status fra Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget marts 2014.

Fredensborg Kommune 2015: Beskæftigelsesplan 2015. Tallet stammer ikke fra den endelige udgave og kan være blevet ændret.

Faaborg-Midtfyn Kommune 2013: Beskæftigelsesplan 2013.
Faaborg-Midtfyn Kommune 2014: Resultatrevision 2014.

Københavns Kommune 2013-2014: Status på implementering af førtidspension-fleksjobreform 2013.

Mariagerfjord Kommune 2014: Beskæftigelsesplan 2016.
Mariagerfjord Kommune 2016: Beskæftigelsesplan 2016-2018.

Ringkøbing-Skjern Kommune 2013: Artiklen ”Bekymrende udvikling i antal borgere på støtten”, Dagbladet Ringkøbing-Skjern 17. maj 2013.
Ringkøbing-Skjern Kommune 2014: Beskæftigelsesplan 2014.

Ringsted Kommune 2013: Beskæftigelsesplan 2013.
Ringsted Kommune 2014: Beskæftigelsesplan 2014.

Stevns Kommune 2013: Budget 2013.
Stevns Kommune 2014: Beskæftigelsesplan 2014.
Stevns Kommune 2015: Beskæftigelsesplan 2015.

Struer Kommune 2013: Førtidspensionisten 2014, nr. 1.
Struer Kommune 2014: Beskæftigelsesplan 2014.
Struer Kommune 2015: Beskæftigelsesplan 2015.

Tønder 2013-2014: Model for implementering af reformen af førtidspension – 2013.
Tønder 2015-2016: Model for implementering af reformen af førtidspension – 2013. Tallet kan være justeret.

Aabenraa Kommune 2013-2014: Beskæftigelsesplan 2013-2014.

Aarhus Kommune 2013: Brev vedr. Aarhus Kommunes beskæftigelsesplan 2013.
Aarhus Kommune 2014: Beskæftigelsesplan 2014.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

grønlandsk bygd ved fjord
Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland