To kvinder skudt ned, da en gerningsmand sendte en hel byge af skud ind i en lejlighed i Malmø.
Tidligere er flere i indvandrermiljøet blevet ramt af skud, men politiet er yderst forsigtige med teorier og motiver, skriver express.se.
"Det er for tidligt at drage paralleller til de tidligere skyderier," siger Calle Persson af politiet i Skåne til express.se.
For at slå fast om det er den samme gerningsmand er politiet i gang med at finde spor fra vågnet.
"Muligvis er der ingen kugler i kroppen hos dem, der blev skudt. I så fald vil vi kigge efter kuglefragmenter i lejligheden, og dermed afgøre, hvilken type våben der er brugt," forklarer han.
Ingen af de to kvinder er i livsfarer. Den ene er ramt i underarmen, mens den anden er ramt af en kugle i ryggen.
"De er indvandrere fra et europæisk land," siger Calle Persson.
Udover kvinderne var der også et barn i lejligheden, da kuglerne fløj om ørerne på dem.
Politiet har vidner som har set gerningsmanden løbe fra stedet. Ingen af de tilskadekomne er kendt af politiet, og de anser familien som helt almindelig.
På bare et år har der været 15 uopklarede skudepisoder mod uskyldige. Myndighederne advarer nu "mørkhudede" svenskere mod at gå alene ud i udsatte områder efter mørkets frembrud.