Administration 

Bagmand: Derfor hænger jeg folk ud på nettet

Ole Christiansen, Kolding, er stifter af Det Sorte Register (Foto: Arkivfoto: Polfoto)

I Det Sorte Register anklager borgere socialrådgivere, politifolk og plejefamiier for for magtmisbrug, chikane og trusler. Stifteren af hjemmesiden har ingen søvnløse nætter.

Når man begår en forbrydelse, er man samfundet kvit, når fængselsstraffen er afsonet eller bøden betalt. Men når man hænges ud på hjemmesiden Det Sorte Register kan anklagerne aldrig slettes. Så er det livstid.

”Registreringen bliver ikke fjernet. Det vil sige, at det er livstid. Hvis en person vælger at skifte arbejdsplads, så følger registreringen med. Vi opdaterer oplysningerne,” siger manden bag siden, Ole Christiansen.

Som Avisen.dk har beskrevet i weekenden, oplever kommuner i stigende grad, at offentlige ansatte lægges for had på internettet.

For Ole Christiansen giver det ikke søvnløse nætter, at han er stifter af hjemmesiden Det Sorte Register, hvor socialrådgivere, politifolk og plejefamilier får deres navn udstillet under overskrifter som magtmisbrug, chikane, pligtforsømmelse, trusler med mere.

Ingen tvivl her!

”Jeg ligger ikke vågen om natten og spekulerer på, om der er lavet en fejlbehandling,” siger Ole Christiansen.

Det er ikke den enkelte sagsbehandler, der laver loven. Er det så fair at gå efter personen?

”Det er korrekt. Men det er jo den enkelte, der overtræder loven," siger han og fortsætter:

"Det er lovovertrædelse af det ene eller andet. Eller at borgeren føler sig uretfærdigt behandlet i relation til en lovovertrædelse."

Stifter: Det skal gøre ondt

Hvad håber du at opnå?

”At de her offentlige ansatte – advokater eller hvem vi registrerer – tænker på, hvordan de kan undgå at blive registreret og følger loven i stedet for at genere borgeren,” siger Ole Christiansen.

Hvordan tror du, at folk har det med at havne i dit register?

”Det føles forhåbentligt ikke rart. Det er også det, der er meningen."

200 henvendelser om ugen

Hvis jeg ville registrere min sagsbehandler for trusler. Hvad skulle I så se af bevis for det?

”Førhen skulle man sende dokumentation, det skal man ikke mere, men vi vil selvfølgelig gerne se sagens bilag, hvor det fremgår, at den her person har haft med din sag at gøre,” siger Ole Christiansen.

Ifølge ham modtager holdet bag registret omkring 200 henvendelser om ugen fra borgere, der føler sig uretfærdigt behandlet.

Er det nok, at jeg kan vise, at den pågældende person har arbejdet med min sag, hvis jeg vil have dem registreret for ’trusler’?

”Ikke nok (for at få en person i registret, red.), men nok som et udgangspunkt for at henvende sig til os,” siger Ole Christiansen.

Kontakter den anklagede part

Hvad skulle I så have, hvis jeg ville have prædikatet ’trusler’ sat på min sagsbehandler?[pagebreak]

”Jamen det, vi gør, er, at vi undersøger, hvad du skriver. Udover dokumentation forventer vi også en meget detaljeret forklaring.”

Hvis jeg skrev en lang e-mail – noget med at min sagsbehandler ville tage mine børn – ville det være nok?

”Så ville jeg eller mine hjælpere rette henvendelse til den pågældende sagsbehandler”

Hvad ville I spørge min sagsbehandler om?

”Vi ville høre om vedkommende har kendskab til din sag. Uden at nævne dit navn – medmindre du selv sagde, det er o.k. Ellers stiller vi nogle spørgsmål, så de ikke kan undgå at finde ud af, hvad for en sag, det drejer sig om.”

Ingen kommentarer = borgeren har ret

Hvad gør I så?

”Som sagt undersøger vi selvfølgelig sagen ved at rette henvendelse til den pågældende sagsbehandler. Vi ved så godt, at sagsbehandleren vil sige ’ingen kommentarer’ (fordi de ikke kan udtale sig i personsager, red.). Men alene på det, vil vi så vurdere, at borgeren har ret,” siger Ole Christiansen og fortsætter:

”Vi er overbevist om, at en sagsbehandler godt kan udtale sig om en sag ved for eksempelvis at sige: ’Det forekommer ikke her’ uden at udtale sig om en konkret sag’."

Altså, når de siger ’ingen kommentarer’, går I ud fra, at borgeren har ret?

”Ja, men som vi skriver (på hjemmesiden, red.), er det borgerens pligt at sikre sig, at de oplysninger, vi lægger ud på hjemmesiden, er korrekte."

Ole: Anklagerne holder vand

Men det er vel din pligt at sørge for, at de oplysninger, der kan tilsværte folk, er rigtige?

”Det mener jeg ikke er min pligt. Får vi en henvendelse (fra en person, der er hængt ud, red.), hvor vi ikke har læst hele sagen, så blokerer vi klagen eller fjerner den ind til sagen er belyst,” siger Ole Christiansen.

Er alle registrerede i Det Sorte Register skyldige i de anklager, der føres mod dem?

”Det mener jeg.”

Nu kigger jeg på registret. Personen, der hedder (navn på person er udeladt), er ifølge dit register skyldig i "Pligtforsømmelse". Er du sikker på det?

”Det kan være 110 procent sikker på."

110 procents sikkerhed

Jeg har snakket med hende. Hun kunne ikke udtale sig om sagen, fordi den omhandlede om personfølsomme oplysninger. Det kan hun jo heller ikke til dig, så hvordan kan I vide mere?[pagebreak]

”I den sag ved jeg det med 110 procent sikkerhed. Det gik nemlig ud over min ekskæreste, og jeg stod ved siden af og hørte samtalen,” siger Ole Christiansen.

Så lige der er der noget personligt?

”Den sag har jeg kendskab til, men det er en af mine hjælpere, der har registreret og behandlet den i Det sorte Register. Alt andet ville være grov inhabilitet,” siger Ole Christiansen.

Der har været kritik af Det Sorte Register i et stykke tid. Mange har fortalt, at det var meget ubehageligt at stå der. Gør det indtryk?

”Det gør ikke indtryk. Overhovedet ikke."

Søstersiden til Det Sorte register hedder Politietdummersig.dk. Den
blev lukket to gange lukket ved fogedforbud. Det Sorte register
opererer ikke længere fra Danmark, men er flyttet til udlandet.

Er det ikke, fordi I godt ved, at I overtræder danske lovgivning?

”Nej. Vi mener, at vi har et sammenspist retssystem forstået på den måde, at myndighederne hænger sammen. Man har krav på uafhængig rettergang, men det har vi ikke i Danmark. Hvis en myndighed træffer en afgørelse, så stadfæster det danske domstolssystem samme afgørelse,” siger Ole Christiansen.

Er du da en uafhængig instans?

”Jeg mener, at jeg er uafhængig. Jeg vurderer ikke egne sager.”

Det er vanskeligt at fastslå, om sider som Det Sorte Register gør noget ulovligt, som danske myndigheder kan gribe ind overfor. Det kommer typisk an på en konkret vurdering af, hvor firmaet er etableret. Det Sorte Register har kontor i Tyskland og hostes fra USA.

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen