Administration 

Afslørende tal: Så mange vil miste dagpengene i fremtiden

Eksperter har for kommissionen vedrørende dagpenge regnet på, hvor mange der vil miste dagpengene, hvis man opretholder det nuværende system. Tallet er for højt, mener blandt andet SF. (Foto: Foto: SCANPIX arkiv)

Eksperter kommer i lækket rapport med bud på, hvor mange der fremover vil miste dagpengene. Tallet får politiker op i det røde felt.

Hvor mange mennesker skal fremover opleve at miste deres dagpenge og ryge ud på en alvorlig økonomisk nedtur? Det brændende spørgsmål skal politikerne i efteråret forsøge at svare på, når de forhandler en reform af dagpengene.

I den forbindelse er der nu kommet et meget vigtigt nøgletal frem. Det er nemlig tallet for, hvor mange der vil miste dagpengene i fremtiden.

Eksperter har for kommissionen vedrørende dagpenge regnet på, hvor mange der vil miste dagpengene, hvis man opretholder det nuværende system.

Eksperterne når frem til, at omkring 9.000 ledige fremover årligt vil miste deres dagpenge. Det er et betydeligt lavere tal end de omkring 17.000 om året, som er niveauet nu.

Det fremgår af den fra kommissionen lækkede rapport: 'Dagpengemodellen - Teknisk analyserapport.'

Kan vi leve med det?

9.000 'dagpengeløse' om året kan SF slet ikke leve med. Det mener partiets ordfører for arbejdsmarkedet, Karsten Hønge.

- Vi vil ikke acceptere, at 9.000 mennesker hvert år mister deres dagpenge. Det er alt for mange, siger Karsten Hønge til Avisen.dk.

Han mener, at trygheden er røget ud af dagpengene.

- Vi skal have vægtet trygheden højere, når vi taler om dagpengene. Som det er nu er alt for mange både arbejdsløse og forsikrede utrygge ved systemet, og det undergraver hele den så højt priste danske model for arbejdsmarkedet, siger Karsten Hønge.

For at få mindsket det antal, som mister dagpengene, vil SF blandt andet lempe kravene til, hvordan man genoptjener retten til dagpenge.

K: Antallet er ikke vigtigt

For Konservative er antallet af ’dagpengeløse’ ikke afgørende. Det oplyser partiets ordfører for arbejdsmarkedet, Rasmus Jarlov.

- For os er det ikke noget mål at holde folk på dagpenge. Så derfor ønsker vi heller ikke at opsætte noget måltal for, hvor stort et udfald fra dagpengene, der er acceptabelt, siger Rasmus Jarlov til Avisen.dk.

Han mener, at det sådan set er meningen, at nogle skal løbe tør for dagpenge.

- Det vigtige for os er ikke antallet, der mister dagpengene, men mere om der er forsørgelse til dem. Og det er der jo i form af kontanthjælp, siger Rasmus Jarlov og fortsætter:

- Det er kun helt naturligt, at dagpengene løber ud for nogle.

V træder vande

I regeringspartiet Venstre vil man ikke gå ind i en debat på baggrund af den lækkede rapport fra eksperterne. Partiets ordfører for arbejdsmarkedet, Hans Andersen, skriver til Avisen.dk:

- Jeg ønsker ikke at kommentere på enkelte elementer fra en rapport, der ikke er færdig. Jeg ønsker, at kommissionen nu skal have arbejdsro, og så vil jeg se frem til at læse den færdige rapport.

Nogenlunde samme melding kommer fra Socialdemokraternes ordførerer for arbejdsmarkedet, Leif Lahn Jensen.

- Vi vil afvente kommissionens endelige rapport, før vi går ind i en mere præcis debat, siger Leif Lahn Jensen, og fortsætter:

- Men når det er sagt, så går vi da ind i forhandlingerne om en reform af dagpengene med et ønske om, at færre skal falde ud. Der er nu over 50.000, som har mistet deres dagpenge, og det er alt, alt for mange.

Det nuværende system for dagpenge blev vedtaget af de borgerlige partier plus Radikale i 2010. Dengang regnede VK-regeringen med, at 2.000 til 4.000 ville miste deres dagpenge hvert år.

Den prognose viste sig at være helt skæv. Herom siger Leif Lahn Jensen:

- Venstre og Dansk Folkeparti viste sikkert allerede den gang, at prognosen ikke ville holde stik. Dagpengereformen har fået større og langt mere uheldige konsekvenser end forudset.

Blank indrømmelse

Den lækkede rapport er nærmest ”bekendelses-litteratur.”

Det mener Verner Sand Kirk, som er direktør for a-kassernes brancheorganisation, AK-Samvirke.

- Nu indrømmer Finansministeriets folk åbenbart, at de tog voldsomt fejl, da de i 2010 forudsagde, at 2.000 til 4.000 ville falde ud af dagpengesystemet, siger Verner Sand Kirk.

Han oplyser, at AK-Samvirke vil kunne leve med, at der hvert år er omkring 2.000 til 4.000, som mister dagpengene.

- Vi tilslutter os de pejlemærker, som LO og FTF (paraply-organisationer i fagbevægelsen. red.) har opstillet. Det er de 2.000 til 4.000. Og her er det værd at bemærke, at det er cirka dobbelt så mange som før reformen af dagpengene, bemærker Verner Sand Kirk.

Her er eksperternes beregninger

Fra kommissionen for dagpengene er der blevet lækket en rapport. Den har titlen: 'Dagpengemodellen - Teknisk analyserapport.'

I rapporten udarbejdet af eksperter er der prognoser for, hvor mange der fremadrettet kan ventes at miste deres dagpenge.

Her er nogle centrale uddrag fra side 72 i den 120 sider lange rapport:

"Med en maksimal dagpengeperiode på 2 år vil der således årligt være knap 9.000, der opbruger dagpengeretten, når ledigheden er på det strukturelle niveau mod godt 3.000 personer årligt i et 4-årigt dagpengesystem."

"Antallet af personer, som opbruger dagpengeretten i et fuldt indfaset system med maksimalt 2 års dagpenge, opgøres til at ligge i intervallet [6.800-11.100]."

"Det bemærkes, at antallet af personer, som opbruger dagpengeretten i det fuldt indfasede 2 årige dagpengesystem, vurderes at være markant lavere end det antal personer, som har opbrugt dagpengeretten i 2014 samt første del af 2015. I denne periode har det årligt antal ligget omkring 17.000 personer."

 

 

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 

19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk